ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

زندگینامه یوال نوح هراری : نویسنده شاهکار انسان خردمند

زندگینامه یوال نوح هراری : نویسنده شاهکار انسان خردمند
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/12 0 نظر

یوال نوح هراری متولد 24 فوریه‌ی 1976، مورخ اسرائیلی  و استاد گروه تاریخ دانشگاه عبری اورشلیم است. او با نوشتن سه کتاب پرفروش انسان خردمند: تاریخ مختصر نوع بشر (2014)، انسان خداگونه: تاریخ مختصر آینده (2016) و 21 درس برای قرن بیست و یکم (2018)  به شهرت رسید. او در این کتاب‌ها به پرسش‌های مهمی درباره‌ی اختیار، آگاهی و هوش می‌پردازد.

یوال نوح هراری

زندگینامه یوال نوح هراری

از سری مقالات بررسی زندگینامه نویسندگان


 

مختصری در خصوص یوال نوح هراری:

یوال نوح هراری متولد 24 فوریه‌ی 1976، مورخ اسرائیلی  و استاد گروه تاریخ دانشگاه عبری اورشلیم است. او با نوشتن سه کتاب پرفروش انسان خردمند: تاریخ مختصر نوع بشر (2014)، انسان خداگونه: تاریخ مختصر آینده (2016) و 21 درس برای قرن بیست و یکم (2018)  به شهرت رسید. او در این کتاب‌ها به پرسش‌های مهمی درباره‌ی اختیار، آگاهی و هوش می‌پردازد.
هراری در نخستین نوشته‌های خود به مسئله‌ای می‌پردازد که به گفته‌ی خودش «انقلاب شناختی» است که در حدود 5000 هزار سال پیش برای بشر روی داده است. یعنی زمانی که انسان‌های نئاندرتال جای خود را به انسان‌های خردمند دادند و انسان صاحب زبان و ساختارهای اجتماعی شد و با کمک رشد تجهیزات کشاورزی و بعدها با ابداع روش‌های علمی، بر قله‌ی هرم غذایی کره‌ی زمین نشست. 
البته یوال نوح هراری در تازه‌ترین کتاب‌های خود، موضع معتدل‌تری در این خصوص دارد و نشان می‌دهد که چگونه فناوری‌های زیستی در آینده به مرحله‌های می‌رسند که محصولات هوشمند آینده، از خود این وضعیت عبور خواهند کرد. یوال نوح هراری پیش‌بینی می‌کند که «در قرن آینده، انسان خردمندی که می‌شناسیم به کلی از عرصه‌ی گیتی کنار خواهد رفت.»


زندگینامه یوال نوح هراری


یوال نوح هراری در سال 1976 در شهر کریات عطا در اسرائیل به دنیا آمد و در خانواده‌ی غیرمذهبی یهودی از تباری لبنانی و اروپای شرقی در حیفا پرورش یافت. در سال 2002، با «شوهرش» ایتسک یاحاو که هراری او را «اینترنت من برای همه چیزها» می‌نامد، آشنا شد. یاحاو علاوه بر این، مدیر شخصی برنامه‌های یوال نوح هراری است. آن دو طی مراسمی رسمی در تورنتوی کانادا ازدواج کردند و اکنون در مزیلات صهیون در نزدیکی اورشلیم زندگی می‌کنند.
یوال نوح هراری در سال 2000 در شهر آکسفورد در برنامه‌های مراقبه‌ی «ویپاسانا» شرکت کرد و به گفته‌ی خودش ویپاسانا زندگی او را متحول کرده است. او تمرینات ویپاسانا را هر روز دو ساعت (یک ساعت در آغاز و یک ساعت در پایان کار روزانه‌اش) انجام می‌دهد. او این تمرینات را هرساله طی یه دوره‌ی 30 روزه یا بیشتر در سکوت، به دور از کتاب و شبکه‌های اجتماعی، همراه با مربی مراقبه انجام می‌دهد. یوال نوح هراری کتاب انسان خردمند را «به مربی‌ام س. ن. گوئنکا که مهربانانه چیزهای مهمی به من آموخت» تقدیم کرده است و می‌گوید «نمی‌توانستم این کتاب را بدون آرامش و تمرکز و بصیرتی که طی دوره‌ای پانزده‌ساله از تمرینات ویپاسانا آموختم بنویسم.» یوال نوح هراری مراقبه را نوعی روش پژوهش می‌داند.
یوال نوح هراری گیاه‌خوار است و انتخاب این شیوه‌ی زندگی را پژوهش‌هایی که انجام داده است می‌داند؛ چراکه معتقد است که صنعت لبنیات محصول بریدن رابطه‌ی گاو شیرده و گوساله است. همچنین از ژانویه‌ی 2019 تا امروز از گوشی هوشمند استفاده نمی‌کند.

 


تحصیلات یوال نوح هراری


یوال نوح هراری از 1993 تا 1998 در دو رشته‌ی تاریخ قرون وسطی و تاریخ نظامی در دانشگاه عبری اورشلیم تحصیل کرد. درجه‌ی دکترای خود را در سال 2002 از کالج جیزس آکسفورد زیر نظر استیون جی. گان دریافت کرد. از سال 2003 تا 2005 مطالعات پسادکتری را در رشته‌ی تاریخ ادامه داد.
یوال نوح هراری تا کنون کتاب‌ها و مقالات زیادی نوشته است. از جمله عملیات‌های ویژه در عصر شوالیه‌گری 1100-1550؛ تجربه‌ی نهایی: کشفیات میدان جنگ و شکل‌گیری فرهنگ مدرن جنگ 1450-2000؛ مفهوم «نبردهای سرنوشت‌ساز» در تاریخ جهان؛ و قهوه، صندلی و اقتدار: گفته‌های شاهدان عینی درباره‌ی جنگ 1100-2000. او اکنون مشخصاً در تاریخ جهان و جزئیات تاریخی پژوهش می‌کند.
مشهورترین کتاب او یعنی انسان خردمند: تاریخ مختصر نوع بشر نخست در سال 2011 به زبان عبری و سپس در سال 2014 به زبان انگلیسی منتشر شد و تا امروز به بیش از 45 زبان ترجمه شده است. او در این کتاب دوره‌ی کامل تاریخ بشر را از زمان تکامل انسان خردمند در عصر حجر تا شکل‌گیری نهادهای سیاسی و فناوری در قرن بیست و یکم می‌کاود. نسخه‌ی عبری کتاب در اسرائیل بسیار پرفروش بود و مایه‌ی شهرت او شد. فیلم سخنرانی‌های او درباره‌ی تاریخ به زبان عبری را تا کنون ده‌ها هزار نفر در یوتیوب دیده‌اند.
یوال نوح هراری همچنین یک دوره‌ی تاریخ مختصر نوع بشر به زبان انگلیسی به‌طور رایگان در اینترنت ارائه کرد.
کتاب یوال نوح هراری با عنوان انسان خداگونه: تاریخ مختصر آینده در سال 2016 منتشر شد و به بررسی وضعیت‌های احتمالی آینده‌ی بشر اختصاص دارد. فرضیات اصلی یوال نوح هراری در کتاب انسان خداگونه این است که انسان احتمالاً در آینده گام‌های بلندی برای دستیابی به خوشبختی و جاودانگی و قدرت‌های خداگونه بر می‌دارد. هراری در ادامه‌ی کتاب نشان می‌دهد که این گام‌های چه آینده‌ای را برای انسان خردمند رقم می‌زند. یکی از احتمالات به نظر او این است که انسان روزبه‌روز به سمت داده‌های بزرگ (Big Data) گرایش پیدا کند.
جدیدترین کتاب یوال نوح هراری به نام 21 درس برای قرن بیست و یکم درباره‌ی مسائل و مشکلات امروز جهان است. این کتاب در 30 اوت 2018 منتشر شد. در فصل دوم کتاب، یوال نوح هراری نشان می‌دهد که پیشرفت‌های فناوری و ماشین‌های خودکار، چگونه باعث بیکار شدن بیش‌ازپیش انسان‌ها شده است. همچنین برای مقابله با ناامنی‌های اقتصادی ناشی از بیکاری، تخصیص رقمی را به عنوان درآمد پایه‌ی جهانی برای هر شهروند فارغ از جایگاه شغلی فرد پیشنهاد می‌‌کند.


جوایز و افتخارات یوال نوح هراری


یوال نوح هراری در سال‌‌های 2009 و 2012 به دلیل «خلاقیت و اصالت آثار» دوبار موفق به دریافت جایزه‌ی پولونسکی شده است. همچنین در سال 2011 به دلیل نگارش مقالاتی درباره‌ی تاریخ نظامی، جایزه‌ی انجمن تاریخ نظامی مونکادو را دریافت کرد. هراری در سال 2012 مفتخر به عضویت در فرهنگستان علوم اسرائیل شد.


کتاب‌های یوال نوح هراری


-    21 درس برای قرن بیست و یکم
-    انسان خداگونه: تاریخ مختصر آینده
-    انسان خردمند: تاریخ مختصر نوع بشر 
-    تجربه‌ی نهایی: کشفیات میدان جنگ و شکل‌گیری فرهنگ مدرن جنگ 1450-2000
-    عملیات‌های ویژه در عصر شوالیه‌گری 1100-1550
-    خاطره‌نگاری‌های نظامی در رنسانس: جنگ، تاریخ و هویت، 1450-1600.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 8

آخرین محصولات