این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

کتاب تاریخ ماد

کتاب تاریخ ماد

انتشارات علمی و فرهنگی

قیمت: 221,000 تومان

در حوزۀ باستان‌شناسی، در نیم‌قرن اخیر، کشف‌هایی صورت گرفته و لوح‌هایی قرائت‌شده که گوشه‌هایی از تاریخ ماد را تا حدی روشن ساخته است. دیاکونوف، مؤلف تاریخ ماد، با توجه به این‌که مادها پیش از دوران هخامنشیان بر بخش وسیعی از ایران حکومت می‌کردند، به گرد آوردن مدارک و اسناد جدید و تنظیم و تدوین و نقد آن‌ها و نیز تطبیق مطالب تاریخی کنونی با همان مدارک پرداخته است و چون وی، علاوه بر تخصص در تاریخ خاور باستانی، متخصص فقه‌اللغه و دانشمند زبان‌شناس بود از اسناد و مدارک مستقیماً بهره گرفت و بدین‌سان بر جنبۀ تحقیقی کتاب افزود و آن را گرانقدر کرد. در این کتاب مهم‌ترین مراحل تاریخ ماد قدیم ــ از آغاز تشکیل طبقات در جامعۀ مزبور تا تأسیس امپراتوری بزرگ ماد و سپس، بعد از استقرار حکومت پارس، ظهور سلطنت «ماد ـ آتروپاتن» (پایان قرن ششم قبل از میلاد) ــ به یاری مدارک و مطالب آثار مکتوب روشن شده است.  

ایگور میخائیلویچ دیاکونوف، محقق و شرق‌شناس مشهور روسی، از 1937 در موزۀ دولتی ارمیتاژ و از 1954 در مؤسسۀ اقوام آسیایی فرهنگستان علوم شوروی به کار و تحقیق مشغول بود. وی در 1960 در علم تاریخ دکتری گرفت و از 1963 به عضویت افتخاری «انجمن سلطنتی آسیایی» در بریتانیا درآمد. کار و پژوهش علمی دیاکونوف در سه رشته است: 1. طبع آثار خط میخی که در موزه‌های روسیه محفوظ است؛ 2. تحقیق در فقه‌اللغۀ زبان‌های شرقی باستان (اکدی، شومری، اورارتویی)؛ 3. کشف ویژگی‌های اجتماعی و اقتصادی کشورهای باستانی آسیای مقدم. از آثار او، تکامل روابط ارضی در آشور، تاریخ ماد از ازمنۀ باستانی تا پایان قرن ششم قبل از میلاد، سازمان اجتماعی و دولتی بین‌النهرین باستانی ـ شومر، و نامه‌ها و اسناد اورارتویی است.

کریم کشاورز (1279-1365) در رشت متولد شد. وی عضو مؤسس انجمن فرهنگ رشت، و چندین سال عضو هیئت‌تحریریۀ مجلۀ آن انجمن بود. در سال 1325 به عضویت هیئت‌رئیسۀ نخستین کنگرۀ نویسندگان ایران برگزیده شد. به سبب ترجمۀ نمایشنامه‌های هُراس و سیننا و قسمت‌هایی از درام‌های شکسپیر به دریافت مدال طلای انجمن فرهنگ رشت نایل گردید. کشاورز به زبان‌های فرانسوی، روسی و انگلیسی آشنا بود و آثار بسیاری از فرانسوی و روسی ترجمه کرد که از جملۀ آن‌ها دوبروسکی از پوشکین، موزیک‌ها از چخوف، قهرمان دوران از لرمانتوف، دوران کودکی از گورکی، عشق بی‌پیرایه از بانو واندا واسیلوسکا، مونت اوریول از گی‌دوموپاسان، خاطره‌های جنگ جهانی دوم از شارل دوگل، زارع شیکاگو از مارک تواین، کشاورزی و مناسبات ارضی در ایران عهد مغول، نهضت سربداران در خراسان، هر دو کتاب از پطروشفسکی، و اشکانیان از دیاکونوف جزو آن‌هاست.


ما آب حیات می فروشیم.

کتاب وب : خدمات ویژه برای خرید کتاب از جمله خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب به سراسر کشور

فروشگاه اینترنتی کتاب وب

 

 

مشخصات فیزیکی

قطع کتاب وزیری
تعداد صفحه

684

نوع جلد شومیز

مشخصات فنی

نویسنده

ایگور میخائیلوویچ دیاکونوف

مترجم

کریم کشاورز

ناشر انتشارات علمی و فرهنگی
نوبت چاپ

13

تاریخ چاپ

1401

موضوع

تاریخ

شابک

9789644451065

نظرات

captcha Refresh

کتاب های مشابه