این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

کتاب تاریخ هنر

کتاب تاریخ هنر

انتشارات علمی و فرهنگی

قیمت: 2,000,000 تومان

تنها در کمتر از ده سال پس از نخستین چاپ این کتاب (1962م)، بیش از یک میلیون نسخۀ آن به فروش رسید، و به یازده زبان برگردانده شد. در نتیجه، با آوازه‌ای عالمگیر، اهمیت و ارزشش به جایی رسید که در فرهنگ معاصر چون پدیده‌ای استثنایی به شمار آمد.

مطالب بکر کتاب و به خصوص گزارش‌هایش دربارۀ آخرین تحولات هنری، همراه با تصویرهای آن، بر سودمندی کتاب افزوده و آن را به صورت مأخذی بی‌همتا برای هنرپژوهان و دانشجویان بسیاری از دانشگاه‌های معتبر سراسر جهان درآورده است.

خوانندگانی که چاپ‌های پیشین این تاریخ هنر را از نظر گذرانده‌اند می‌دانند که این اثر فهرستی خشک از «واقعیت‌ها» و سال‌شمارها، یا برشماری آثار هنری به رسمیت شناخته شده نیست؛ بلکه نویسنده با ذوق و وسعت نظر و در عین حال دقت در پژوهش و داوری، و نیز به پیروی از پسندیده‌ترین سنت‌های تاریخ‌نگاری، تحولات هنر در میان اقوام گوناگون را چون سرگذشتی پرحادثه و هیجان‌انگیز، و در افقی باز برای اظهارنظرهای هنرپسندانه به نگارش درآورده است.

هورست ولدمار جنسن استاد هنرهای زیبا در دانشگاه نیویورک و رئیس بخش هنرهای زیبای کالج واشینگتن اسکوئر، وابسته به آن دانشگاه بود. وی آموزش‌دیده و پرورش‌یافتۀ دانشگاه‌های هامبورگ و مونیخ و سپس هاروارد بود. دکتر جنسن پس از سال‌ها تدریس در هاروارد، دانشگاه ورستر (ماساچوست)، موزۀ هنر، دانشگاه ایالتی آیووا، و دانشگاه واشینگتن سینت‌لوئیس، در سال 1949 به دانشگاه نیویورک دعوت شد. وی ضمن اشتغال به تدریس، پیوسته با نشریه‌های هنری معتبر هر دو سوی اقیانوس اطلس همکاری کرده، و نیز چندین جلد کتاب، از جمله سرگذشت نقاشی برای جوانان و آثار راهگشا در تاریخ هنر، نگاشته یا ویرایش کرده است.
دکتر جنسن دو بار، در مقام پژوهشگر تاریخ هنر، مورد ستایش خاص همکاران خود قرار گرفت و به دریافت ممتازترین جایزۀ افتخاری «انجمن هنری کالج» برای «برگزیده‌ترین اثر در زمینۀ پژوهشگری تاریخ هنر» که نوشتۀ دانشمندی امریکایی یا کانادایی باشد، نایل آمد: در 1952 برای تألیف تقلیدگران و فرهنگ تقلیدگری در قرون وسطا، و در 1957 برای تألیف اثر بزرگش پیکره‌سازی دوناتلّو.
دورا جین جنسن، همسر مؤلف، که خود هنرشناس و مدرسی عالی‌قدر است، در تألیف  تاریخ هنر دستیار دکتر جنسن بوده است.

پرویز مرزبان به سال 1296 شمسی در تهران به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه را در مدرسۀ «سن‌لویی» به پایان رسانید و به دریافت دیپلم در ادبیات فارسی و فرانسه  توفیق یافت و در همان مدرسه به تدریس زبان‌های فارسی و فرانسه پرداخت. در سال 1319 به اخذ لیسانس در رشتۀ زبان خارجه از دانشسرای عالی نایل شد و به خدمت وزارت آموزش و پرورش درآمد و در سمت دبیری زبان انگلیسی ابتدا در دبیرستان‌ها و سال‌های بعد در دانشسرای عالی و دانشگاه تهران به تدریس ادامه داد. 
گذشته از آشنایی با زبان‌های فرانسه و انگلیسی، مرزبان در زمینۀ هنر نقاشی نیز از محققان به شمار می‌آید. وی چند بار ضمن سفرهای کوتاه به خارج و باز طی مأموریت چهارساله در سرپرستی دانشجویان ایرانی در لندن، مطالعات خود را دربارۀ نقاشی و موسیقی کلاسیک ادامه داد. نظری به هنر نقاشی اثر کاترین گیبسون، معلم و شاگرد اثر گیلبرت‌هایت، سیر تمدن اثر رالف لینتون، معنی زیبایی اثر اریک نیوتن، و دو مجلّد اصلاح دین و عصر لویی چهاردهم از مجموعۀ تاریخ تمدن اثر ویل دورانت و دو نمایشنامه از اسکاروایلد با عنوان شوهر دلخواه و زن بی‌اهمیت و بخش تمدن‌های باستانی از مجموعۀ تاریخ پیشرفت علمی و فرهنگی بشر از نشریات یونسکو در دو مجلد، برگزیدۀ آثاری است که مرزبان به فارسی برگردانده است. از نوشته‌های شخصی او مقالاتی هنری و ادبی مندرج در مجلۀ سخن و پاره‌ای نشریات دیگر و نیز کتاب سی دیدار است. مرزبان در سال 1391 در سن 96 سالگی در تهران درگذشت.

 


ما آب حیات می فروشیم.

کتاب وب : خدمات ویژه برای خرید کتاب از جمله خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب به سراسر کشور

فروشگاه اینترنتی کتاب وب

 

 

مشخصات فیزیکی

قطع کتاب

رحلی

تعداد صفحه

612

نوع جلد گالینگور

مشخصات فنی

نویسنده

هورست ولدمار جنسن

مترجم

پرویز مرزبان

ناشر انتشارات علمی و فرهنگی
نوبت چاپ

8

تاریخ چاپ

1402

موضوع

تاریخ هنر

شابک

9786001211461

نظرات

captcha Refresh

کتاب های مشابه