این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

کتاب صحنه و آینه ها

کتاب صحنه و آینه ها

انتشارات سیب سرخ

قیمت: 125,000 تومان

ما آب حیات می فروشیم.

کتاب وب : خدمات ویژه برای خرید کتاب از جمله خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب به سراسر کشور

فروشگاه اینترنتی کتاب وب

مشخصات فیزیکی

قطع کتاب رقعی
تعداد صفحه

237

نوع جلد شومیز

مشخصات فنی

نویسنده

آدونیس

مترجم

صالح بوعذار

ناشر

انتشارات سیب سرخ

نوبت چاپ

1

تاریخ چاپ

1401

موضوع

شعر

شابک

نظرات

captcha Refresh
صالح بوعذار
۰۰
پاسخآدونیس در کتاب «صحنه و آینه‌ها» سعی کرده است تا نوع ادبی تئاتر و نمایش را در بافتِ شعر درهم تند و با آوردن دیالوگ­‌ها، مونولوگ­‌ها، روایت، ارجاعات اسطوره­‌ای، تلمیحات تاریخی و دینی کتاب را فربه­‌تر کند و راه را برای خوانش هرمنوتیکی و تاویلی هرچه بیشتر بگشاید و تا جایی که امکان دارد خواننده را در فهم و گشودن رمز و رازهای آن سهیم گرداند.
     آدونیس در این اثر به خلق گونه­‌ی شعر-نمایشنامه دست می­‌یازد. چراکه در این کتاب از دیالوگ و گفتگو فراوان سود می­‌جوید، و نیک می­‌دانیم که گفتگو و دیالوگ ستون فقرات نمایشنامه است. بنابراین گونه­‌ی شعر-نمایشنامه باعث غنای شعری از جمله چند صدایی (پلی­‌فونی)، خلق جریان­‌ها و مناسبات درون شعری شگرفی می­‌شود.
گفتیم که آدونیس در این اثر از شکل و فرم نمایشنامه بهره می­‌گیرد و از آن به سوی شعر و شاعرانگی حرکت می­‌کند. به زبان دیگر، آدونیس از امکانات و ظرفیّت­ و ظرافت­‌های نمایشی در جهت اعتلای شعر خویش بهره می­برد و هرگز دغدغه­‌ی آن نداشته است تا نمایشنامه­‌ای شاعرانه بنگارد، بلکه از این تکنیک سود می­‌جوید تا یکنواختی و تکرار و استبداد راوی و "من" استعلایی را بشکند و به "ما"­ و گفتمان نزدیک گردد. از سویی دیگر آدونیس با این رویکرد، آشکارا در پی استوار ساختن این امر است که میان انواع ادبی دیگر (شعر، رمان، نمایشنامه و ...) در حرکت و جوهر، تفاوت و جدایی نیست؛ چراکه جوهر راستین خودِ " نوشتن و آفرینش" است. آفرینشی که "انسان" مرکز ثقل آن است زیرا وی نیز، به­‌سان ژاک دریدا باور دارد که تمام هستی و بخصوص "انسان" به مثابه "متن" است که باید از زوایای گوناگونی کاویده و تاویل گردد. 
همچنین آدونیس برای آنکه فاعلیّت شعر را ارتقا دهد و بیش از پیش، شعرِ خویش را بارور کند، از تکنیک "نقاب" بهره می­‌جوید. وی با بهره­‌گیری از تکنیک نقاب و فراخوانی شخصیّت­­‌های تاریخی، اسطوره­‌ای و دینی، کلیشه­‌ها و عادت­‌های ذهنی مخاطب و نیز سنّت­‌های ادبی مرسوم را درهم می­‌شکند و مخاطب را در فضای شناوری از ابتکار، افسون و دلالت­‌های معنایی بکر و هنری پرتاب می­‌کند.

کتاب های مشابه