این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

کتاب شیاطین (جن زدگان)

کتاب شیاطین (جن زدگان)

انتشارات نیلوفر

قیمت: 480,000 تومان

 

معرفی کتاب جن زدگان


یکی از شاهکارهای نویسنده مشهور روسیه تئودور داستایوسکی کتاب جن زدگان می‌باشد. کتاب جن زدگان، متفاوت نسبت به دیگر آثار این نویسنده می‌باشد. از این کتاب به عنوان سیاسی‌ترین اثر داستایوسکی نام برده می‌شود. موضوع این کتاب در مورد مردمی‌است که با عدم شناخت موازین اجتماعی، زمینه نابودی خود را فراهم می‌سازند. از کتاب جن زدگان به عنوان رمان شیاطین نیز نام برده می‌شود. یک حادثه واقعی زمینه ساز به وجود آمدن  و شکل گیری این اثر شد. در نخستین  سال‌های دهه 1870 کشور روسیه در حال تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ در اروپا قرار داشت. در چنین شرایطی و در آستانه صنعتی شدن این کشور، بسیاری از مردم روسیه با فقر و گرسنگی دست به گریبان بودند. با ادامه این روند بسیاری عزم خود را جزم کرده و خواستار شکل گیری انقلاب و تغییر شرایط موجود بودند. در همین دوران یکی از اعضای گروه‌های دانشجویی به نام ایوانف توسط دیگر اعضای گروه، به علت مخالفت با ایده‌های بسیار خشونت آمیز گروه کشته شد. از این حادثه به عنوان  یکی از رسوایی‌هایی تاریخ کشور روسیه یاد می‌شود. علاوه بر وقوع این حادثه، رنج ها و سختی‌هایی که داستایوسکی از تبعید در اردوگاههای کار اجباری در سیبری تجربه کرده بود، زمینه ساز خلق کتاب جن زدگان شد. 


 
خلاصه‌ی کتاب جن زدگان


یکی از پیچیده ترین آثار داستایوسکی کتاب جن زدگان به شمار می‌رود. ستاوروگین قهرمان محوری و اساسی این رمان محسوب می‌گردد. پدر معنوی و مربی این شخصیت ورخاوینسکی می‌باشد. پیچیدگی و تناقض قهرمان اصلی داستان باعث پدیدار شدن آدم‌های مختلف در این اثر می‌شود.  این رمان در مورد گروهی از افراد انقلابی می‌باشد که از هیچ جنایتی برای دستیابی به افکار و ایده‌های خود دست بردار نیستند و در جهت نیل به اهداف خود از هیچ جنایت هراسی ندارند. در کتاب جن زدگان شیگالیوف، کیریلف، شاتوف و پیوتر از شخصیتهای مهم این رمان محسوب می‌گردند. در این اثر ستاوروگین نماد یک رهبر واقعی به شمار می‌رود که ویژگی‌هایی نظیر کاریزماتیک، مرموز، مستقل و هوشمندی را در خود جای داده است. این شخصیت با نادیده گرفتن اخلاق و ترس، در راه خودخواهی، اعتماد به نفس و عقلانیت گام بر می‌دارد و به پیش می‌رود. همچنین نفوذ مؤثر و تاثیر گذاری بر ذهن و دل‌های سایر عناصر داستان دارد. ملاقات با تیخون  از قسمت‌های درخشان این کتاب محسوب می‌شود. در این فصل علتهای بروز رفتارهای قهرمان اصلی داستان و نوع اعتقادات نویسنده کتاب نمایانگر می‌شود.


بررسی و تحلیل کتاب جن زدگان


در کتاب جن زدگان تعصب عمیق داستایوسکی به کشورش روسیه به صراحت  مشخص است. از نظر داستایوسکی عصیان افکار ماتریالیستی، علت آلودگی و فساد در روسیه می‌باشد. رمان جن زدگان بیانگر این موضوع است که عناصر انقلابی تحت شعاع یک ایده قرار گرفتند. این نگرش و ایده در سرتاسر وجود آنها نهادینه شد تا جایی که  باعث از دست دادن کنترل افکار و اعمال آنها  گردید. اعضای گروه برای رسیدن به ایده خود متوسل به هر کاری شدند. سرانجام رشد و گسترش این ایده در وجود آنها، زمینه انجام جنایت، دروغ و قتل را در آنها فراهم ساخت. این کتاب شرح حال ملتی است که تصمیم داشتن آینده خوبی را برای هم به ارمغان آورند، اما در سایه تصمیمات و کارهای اشتباه  به زوال و نابودی کشیده شدند. به دلیل  تصویر کشیدن چهره روشنفکران آن دوران، کتاب جن زدگان به عنوان یکی از بهترین و جنجالی ‌ترین رمان‌های زمان خود لقب گرفت. رمان جن زدگان موضوعات سیاسی زمان خود را مورد بررسی قرار می‌دهد. به همین منظور به علت توجه نمودن به واقع نگری و جذابیت در شرح این موضوعات یکی از آثار موفق در دسته خود به شمار می‌رود. محور داستان، روایتگر زندگی جوانی انقلابی می‌باشد که سرانجام به دست هم گروهای خود به قتل می‌رسد. کتاب جن زدگان، وضعیت قشر کارگر و نقش آنها در رویدادهای سیاسی کشور روسیه را روایت می‌کند و با ظرافت و تسلط در نگارش رمان با این طبقه ابراز  همدردی و همدلی می‌کند. در مقابل این موضوع افراطی‌های روسیه وجود داشتند که این رمان در ترسیم خشونت‌های این گروه به خوبی عمل کرده است. نبوغ و خلاقیت داستایوسکی در شرح وقایع و پرداختن به زوایای شخصیت ها در این رمان به خوبی دیده می‌شود. 
 


آشنایی با نویسنده کتاب جن زدگان 


یکی از نویسندگان بزرگ قرن 19 کشور روسیه فئودور داستایوسکی می‌باشد. داستایوسکی علاوه بر بخشیدن شکلی واقع گرا و جدید به رمان نویسی، برای دستیابی به آزادی، عدالت و رهایی کشورش از ظلم، در طول عمر خود به مبارزه پرداخت و حتی سالهایی از عمر خود را در تبعید و زندان سپری کرد. داستایوسکی در سال 1821 در شهر مسکو دیده به جهان گشود و در سال 1881 در سن پترز بورگ روسیه از دنیا رفت. در ادامه فئودور  در کنکور مهندسی ارتش پذیرفته شده و برای ادامه تحصیل به شهر سن پترز بورگ نقل مکان می‌کند. مردمان حقیر، اولین رمان منتشر شده از او می‌باشد. این رمان دراماتیک و عاشقانه موجب تحسین منتقدین نسبت به او شد. این نویسنده مشهور، تضاد و افسردگی خود را با نوشتن رمان‌های مختلف جبران نمود. شخصیت‌های موجود در کتاب‌های داستایوسکی الهام گرفته از همین تضادهای او می‌باشند. از او به عنوان به وجود آورنده برترین کتاب‌های رمان در کشور روسیه نام برده می‌شود. یکی از پایه مهم و اساسی تاریخ ادبیات روسیه و حتی جهان داستایوسکی به شمار می‌رود. با خلق اثر «بیچارگان» در زمره رمان نویسان سنت شکن جای گرفت که همین موضوع در مشهور شدن او تاثیر بسزایی داشت. بررسی  و روانکاوی ابعاد درونی شخصیت‌های موجود در رمان، از ویژگی‌های منحصر به فرد آثار او محسوب می‌گردد. بر همین اساس، داستایوسکی یکی از طرفداران مهم زیگموند فروید به شمار می‌رفت.
 
جنایات و مکافات، قمار باز، رویای مردی مسخره، یادداشت‌هایی از خانه مردگان، ابله، همیشه شوهر، شب‌های روشن، خانم صاحبخانه، دوست خانواده و رویای عمو جان از آثار داستایوسکی به شمار می‌رود. همچنین یک شب پاییزی، مفتش اعظم و شاهکارهای کوتاه، نمونه ای از داستان‌های کوتاه این نویسنده محسوب می‌گردد. 


 


ما آب حیات می فروشیم.

کتاب وب : خدمات ویژه برای خرید کتاب از جمله خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب به سراسر کشور

فروشگاه اینترنتی کتاب وب

 

 

مشخصات فیزیکی

قطع کتاب رقعی
تعداد صفحه

1019

نوع جلد گالینگور

مشخصات فنی

نویسنده

فیودور داستایوفسکی

مترجم

سروش حبیبی

ناشر

انتشارات نیلوفر

نوبت چاپ

8

تاریخ چاپ

1400

موضوع

رمان خارجی

شابک

9789644483349

نظرات

captcha Refresh
شهاب زهدی
۰۰
پاسخنوع برگ کتاب معمولیه یا کاهی؟؟

کتاب های مشابه