این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی دانم چند

کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی دانم چند

انتشارات ققنوس

نا موجود موجود شد به من اطلاع بده

معرفی کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی دانم چند
 


داستان های زیادی نوشته شده که حوادث آن ها پیرامون انقلاب اسلامی‌ایران اتفاق می‌افتد. کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی‌دانم چند نمونه ای از این کتاب ها است. طلا نژاد حسن نویسنده‌ی این کتاب است. کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی‌دانم چند در سال 1395 و توسط نشر ققنوس در دسترس خوانندگان علاقه مند قرار گرفته است. در این متن می‌خواهیم به یکی از رمان های ارزشمند معاصر بپردازیم و به طلا نژاد حسن، خلاصه و نقد بررسی کتاب او از جنبه های مختلف ادبی. با ما برای معرفی کامل کتابی که شما را تا آخرین صفحه با خود می‌کشاند همراه باشید.

 

معرفی نویسنده کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی‌دانم چند


طلا نژاد حسن متولد سال 1330 از نویسندگان خوب کشورمان در اهواز است. او تعلق خاطر زیادی به اهواز و جنوب دارد زیرا که تمام مراحل مهم زندگی خود را اعم از کودکی، مدرسه دبیرستان و دانشگاه را در این شهر گذرانده و با خاک آن عجین شده است. کسانی که تجربه زندگی در جنوب کشور را داشته باشند همگی به این مسئله اعتراف می‌کنند که با وجود امکانات کم در جنوب، ولی خاک آن به شدت گیراست. کار او به عنوان منتقد ادبی در دهه‌ی هفتاد شروع شد.  او چندین سال به این کار ادامه داد تا این که در ابتدای دهه هشتاد اولین کتاب خود را به عنوان یک فنجان چای سرد توسط نشر چشمه چاپ کرد. او نوشتن کتاب را رها نکرد و کتاب دیگری به نام شازده ناقص نیز نوشت که جایزه‌ی  بهترین مجموعه‌ی داستان جشنواره ادبی اصفهان را برای او به ارمغان آورد. در ادامه‌ی کار ادبی خود دست به انتشار کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی‌دانم چند زد. دیگر آثار او عبارتند از : "شهری گمشده زیر رمل ها" (نشر داستان) و "من گم شده ام"  نژاد حسن جایزه‌ی بهترین رمان سال 1390 را در جشنواره پروین اعتصامی‌برنده شد و مرحله‌ی نهایی جایزه مهرگان ادب راه یافت. نژاد حسن که تمام زندگی خود را در جنوب گذرانده است تعلق خاطر خاصی به آن دارد و این مسئله را در همه‌ی اثر هایش می‌شود دید. برای آشنایی بیشتر با کتاب، در ادامه خلاصه از آن را برای شما ارائه می‌کنیم.


 
 خلاصه ای از کتاب  شهریور هزار و سیصد و نمی دانم چند :

 


کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی‌دانم چند، از 13 فصل تشکیل شده است. 12 فصل اول از زبان زنی است که داستان زندگیش را تعریف می‌کند. از کودکی، نوجوانی، جوانی، عاشق شدن و ازدواجش با یک چریک می‌گوید. همه اتفاقات زندگی او در جنوب کشور اتفاق می‌افتد. در فصل 13 راوی داستان عوض می‌شود و این بار از زبان دختر او روایت می‌شود. راوی اصلی داستان زن جنگ‌زده ای است که اکنون در کرج زندگی می‌کند. در حوالی سال نو راوی به مرور خاطرات خود می‌پردازد و ما در این بین با فرزندان و همسرش آشنا می‌شویم. نژاد حسن تصویر خوبی از اهواز و خرمشهر در زمان انقلاب و پیرامون آن نشان می‌دهد. حال که به فضای داستان نگاهی داشته اید، وقت آن است که کمی‌در آن عمیق تر شویم. امید است که بتوانیم نقد مفیدی از این کتاب داشته باشیم.
 

  نقد و بررسی کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی‌دانم چند :

 


این کتاب از نمونه های خوب ادبیات انقلاب و جنگ است. فضای جنوب را در خلال جنگ به خوبی نشان می‌دهد. شخصیت های کتاب های نژاد حسن در اکٍثر مواقع زن هایی هستند که شرایط سختی را تحمل می‌کنند. او می‌گوید این تاریخ است که دوباره و دوباره تکرار می‌شود. این مشکلات همیشه زنان را دنبال می‌کنند و نمی‌توان آن ها را نادیده گرفت. نکته‌ی قابل توجه در کتاب های طلا نژاد حسن این است که نویسنده‌ی خاص و عام را به خود جذب می‌کند. کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی‌دانم چند از زبان راوی آشفته ای بیان می‌شود. این مسئله را از همان جمله‌ی اول کتاب می‌توان متوجه شد. همچنین عنوان کتاب هم تاییدی بر این موضوع است. کتاب زبان روانی دارد و استفاده ای که نویسنده از لهجه ها برای ملموس کردن و نزدیک کردن بیشتر کتاب به زبان عامیانه کرده بسیار به جا است. لحن کتاب پر شتاب است و این نشان از ضعف نویسنده نیست و او از قصد این کار را انجام می‌دهد. تمام تلاش نویسنده برای نشان دادن آشفتگی ذهن راوی است. نژاد حسن در کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی‌دانم چند موفق به تصویر کشیدن صحنه های نابی شده است. بگونه ای حادثه سینما رکس آبادان را توصیف می‌کند که خواننده آن را به چشم خود می‌بیند و برای لحظاتی خود را مقابل پرده سینما میابد. شایسته‌ی تقدیر است. همچنین در چینش این صحنه ها نبوغ به خرج داده است. رفت و آمد های پی دی پی راوی در میان زمان گذشته و حال بسیار داستان را جذاب می‌کند. شور عجیبی در رمان است که به هیچ وجه باعث خستگی خواننده نمی‌شود و در خاطر می‌ماند. کتاب ساختار مدرن دارد. روایت داستان خطی نیست و می‌شکند. در کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی‌دانم چند، داستان زنی روایت می‌شود که از نسل اول انقلاب است. با وجود آسیب های بسیاری که زندگی به او وارده کرده، شکست نمی‌خورد. این کتاب وضعیت تلخ تاریخ ایران و زنان ایرانی را به شکل زیبایی بر روی صفحه می‌آورد. اگر می‌خواهید که کمی‌با افراد زمان های گذشته که چندان هم از ما دور نیستند آشنا شوید یا از نسل نویسنده هستید و این شرایط را تجربه کردید و به دنبال مرور خاطراتتان هستید ما کتاب شهریور هزار و سیصد و نمی‌دانم چند را به شما پیشنهاد می‌کنیم. کتابی که صدای مظلومیت جنگ زده ها و زنان را به گوش شما می‌رساند و حتما به یکی از باارزش ترین های کتابخانه تان تبدیل خواهد شد.


ما آب حیات می فروشیم.

کتاب وب : خدمات ویژه برای خرید کتاب از جمله خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب به سراسر کشور

فروشگاه اینترنتی کتاب وب

 

 

مشخصات فیزیکی

قطع کتاب رقعی
تعداد صفحه

184

نوع جلد شومیز

مشخصات فنی

نویسنده

طلا نژادحسن

مترجم
ناشر

انتشارات ققنوس

نوبت چاپ

2

تاریخ چاپ

1395

موضوع

رمان ایرانی

شابک

978-600-5639-70-4

نظرات

captcha Refresh

کتاب های مشابه