ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

خواندن کتاب فلسفی از شما یک ابرقهرمان اسطوره‌ ای می‌ سازد

خواندن کتاب فلسفی از شما یک ابرقهرمان اسطوره‌ ای می‌ سازد
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/12/03 0 نظر

حتما شما هم مانند بیشتر مردم در سراسر جهان از شنیدن نام فلسفه و کتاب فلسفی واهمه دارید و این کتاب های را جزء کتاب های با مباحث سنگین قرار می دهید؛ اما همه این ها ظاهر قضیه است و شروع مطالعه با کتاب های فلسفی می تواند به شما در پیدا کردن سرنخ های یک معما کمک کند. شما اگر کتاب فلسفی بخوانید می توانید هدف خود را از زندگی درک کرده و رسالت  خود را در این گیتی بیابید.

چرا مطالعه کتاب های فلسفی؟

حتما شما هم مانند بیشتر مردم در سراسر جهان از شنیدن نام فلسفه و کتاب فلسفی واهمه دارید و این کتاب های را جزء کتاب های با مباحث سنگین قرار می دهید؛ اما همه این ها ظاهر قضیه است و شروع مطالعه با کتاب های فلسفی می تواند به شما در پیدا کردن سرنخ های یک معما کمک کند. شما اگر کتاب فلسفی بخوانید می توانید هدف خود را از زندگی درک کرده و رسالت  خود را در این گیتی بیابید.

موضوع کتاب های فلسفی

اگر یکبار کتاب فلسفی خوانده باشید متوجه موهبت این کتاب خواهید شد. فیلسوفان هزاران تعریف برای فلسفه مطرح کرده اند؛ اما در مفهومی ساده با خواندن کتاب فلسفی نگاه شما به زندگی زیباتر می شود. درک مفاهیم و موضوعات زندگی بشر با فلسفه ممکن می شود. خواندن هر یک کتاب جدید فلسفی سبب تغییر دیدتان نسبت به متغیرهای دنیای درون و بیرون می شود. هر کتابی یک راه خاص را دنبال می کند. شما با خواندن هر کتاب فلسفی جدید در دنیای جدیدی غرق می شوید و تغییر در زندگی و نگرش خود را به وضوح خواهید دید.

چرا کتاب های فلسفی بخوانیم؟

شاید از خودتان سوال بپرسید از بین این همه کتاب داستان، رمان، علمی و ... چرا باید کتاب فلسفی بخوانیم؟ مطالعه در تمام زمینه ارزش و فواید خاص خود را دارد. شما وقتی بخواهید سبک رفتار و نگرش خود را تغییر دهید نمی توانید با خواندن یک کتاب به این نتیجه برسید. کتاب های فلسفی دنیای ترسناک اطراف را برای شما جذاب تر می کند. با بررسی مفهومی سعی می کند تا جواب تمام معماهای ذهن شما را بدهد. با خواندن چند کتاب فلسفی تازه متوجه عمق موضوع می شوید و می دانید که چه کتاب هایی در این دسته قرار دارند و از کجا باید شروع کنیم.

 

چه کتاب هایی در دسته کتاب های فلسفی قرار دارند؟

قبل اینکه بدانید چه کتاب هایی در دسته کتاب های فلسفی قرار دارند لازم است بدانید که فلسفه را عشق به خرد معنی کرده اند. کتابهایی که موضوعات آنها در رابطه با عقل و خرد هستند و به تمام زوایا و پدیده های زندگی نگاهی نظام مند دارند در زمره کتاب های فلسفی قرار دارند. حال اگر افراد به دنبال حقیقت خود هستند و هنوز به درک دقیقی از روابط خود با دنیا نرسیده اند می توانند کتاب های حوزه فلسفه را انتخاب کنند. شاید در گذشته کسی جرات نمی کرد به سراغ کتاب های فلسفی برود اما در حال حاضر فلسفه یک رشته دانشگاهی است که در مقاطع کاردانی تا دکتری تدریس می شوند و دانشجویان در سراسر جهان بر روی موضوعات مختلفی بحث و تبادل نظر می کنند.

تقویت قدرت استدلال و تجزیه ‌وتحلیل مسائل مختلف با خواندن کتاب های فلسفی

ما در طول تاریخ افراد مشهور زیادی را داشته ایم که به صورت تخصصی کتاب های فلسفی تدوین کرده اند و کتاب از منابع زیادی را مطالعه کرده اند. اگر شما هم می خواهید توانایی تحلیل را در خود تقویت کنید راهی جز خواند کتاب فلسفی ندارید.

اگر سوالی ذهن شما را درگیر کرده باشد با خواندن فلسفه می توانید چند صد صفحه جواب در باره آن پیدا کنید، پس کتاب های فلسفی کاملا به صورت عمقی به یک موضوع پرداخته اند و سطحی نگری جایی در این کتاب ها ندارد. با خواندن این کتاب ها به عمق موضوعات مختلف هستی می‌روید. نظرات و ایده های افراد مختلف را مشاهده می کنید و به یک جواب قاطع می رسید.

 بیان ایده‌ها به شکلی سازمان‌یافته با خواندن کتاب های فلسفی

شما با خواندن کتاب های فلسفی می توانید در مورد یک موضوع خاص صاحب ایده های جدید شوید. وقتی قدرت تحلیل شما بالاتر برود می توانید ایده ها را در قالب یک روش منسجم بیان کنید و خود را به عنوان نظریه پرداز و کنشگر فلسفی آن موضوع معرفی کنید.

خواندن فلسفه افق دید شما را گسترش می دهد

شما وقتی چندین کتاب فلسفی را می خوانید افق دید و وسعت دید شما افزایش پیدا می کند. با خرید و خواندن کتاب های فلسفی شما به راحتی می توانید سطحی نگری و تنگ نظری را کنار بگذارید. شاید قبلا شما با دیدن هر چیزی یا هر فردی تعصب و جانبداری را از خود بروز داده باشید. با خواندن فلسفه این تعصب و جانبداری کنار گذاشته می شود و شما به راحتی می توانید تحلیل و ارزیابی درستی در مورد ماهیت هستی و افراد و همچنین موضوعات مختلف داشته باشید و حقایق را همانگونه که هست ببنید و بپذیرید.

بهبود مهارت نوشتن با خواندن کتاب فلسفی

اگر در نگارش و نوشتن ضعیف هستید بهتر است برای تقویت خود، خواندن کتاب های فلسفی را شروع کنید. سبک نوشتن و نگارش این کتاب ها به گونه ای است که این مهارت را در شما تقویت می کند. اگر توجه کرده باشید مطالعه زیاد در این حوزه باعث می شود که افراد کلامی شیوا و نافذ داشته باشند و بیان شفاهی بهتری را پیدا کنند. با مطالعه کتاب های فلسفی جایگاه علمی شما بالاتر می رود و مهارت های کلامی و نوشتاری خود را تقویت می کنید.

خواندن فلسفه درک سایر مباحث را آسانتر می کند.

برای درک سایر مباحث بهتر است به خواندن کتاب های فلسفی روی بیاورید. وقتی ایده های مختلف فلسفی را یاد می گیرید درک شما نسبت به سایر رشته ها هم بیشتر می شود. فلسفه با همه ی علم ها از جمله ریاضیات، فیزیک، روانشناسی، ادبیات و ... رابطه دارد و وقتی سطح دانش فلسفی شما بالاتر می رود این درک هم در شما بیشتر تقویت می شود.

درک اهمیت و ارزش استدلال های فلسفی با خواندن کتاب های فلسفی

اگر به تازگی کتابخوانی در خصوص فلسفه را آغاز کرده اید حتما این سوال ذهن شما را درگیر کرده که چرا این همه دانشمند در خصوص فلسفه دیدگاه داشته اند، تمام دیدگاه های این فیلسوفان بزرگ از جمله سقراط، ارسطو، افلاطون، اپیکور، خیام، ابن‌ سینا، خواجه نصیرالدین طوسی، ملاصدرا و ... در حال حاضر هم مطرح می شوند و با گذشت زمان به هیچ وجه ارزش این دیدگاه ها کمرنگ نشده است. وقتی میزان مطالعه شما در کتاب ها و مقالات بیشتر می شود دیدگاه های این اندیشمندان را بهتر درک می کنید و اهمیت آن ها برای شما روشن خواهد شد.

 

مزایای خواندن کتاب های فلسفی

اگر بخواهیم به شکل خلاصه مزایای خواندن کتاب های فلسفی را بیان کنیم به چند مورد زیر اشاره می کنیم.

  • منطقی فکر کردن
  • واکاوی مسائل مختلف
  • تقویت توانایی حل مسئله
  • توانایی بالا در صحبت کردن
  • توانایی بالا در نگارش
  • به چالش کشیدن موضوعات پیرامون و دادن جواب منطقی به آن ها

چگونه یک کتاب فلسفی را بخوانیم؟

اغلب افراد در شروع خواندن کتاب های فلسفی چیزی از موضوع کتاب متوجه نمی شوند و ممکن است نخوانده آن را رها کنند. اگر به طور جدی قصد خواند کتاب های فلسفی را دارید بهتر است دقت و تمرکز زیادی روی کتاب داشته باشید. هدف شما تنها تمام کردن مطالعه متن صفحات کتاب نباشد بلکه کتاب را بفهمید  و با سطر به سطر و کلمه به کلمه انس برقرار کنید بیندیشید که موضوع کتاب چیست تا ذهن شما درگیر کتاب شود. جذابیت این کتاب ها به قدری بالاست که یک جمله می تواند ساعت ها ذهن مخاطب را درگیر کند.

یادداشت برداری هم می تواند به سرعت درک مطالب کتاب کمک کند هر سوالی که دارید به جستجوی جوابش باشید و هیچ سوالی را بدون جواب رها نکنید.

چگونه شروع به خواندن کتاب فلسفی کنیم؟

برای آغاز خواندن کتاب های فلسفی بایستی بدانید که چه عناوینی را برای شروع دوست دارید. بهتر است کتاب هایی که برای شروع مطالعه فلسفه انتخاب می کنید ساده باشند. معمولا کتاب های که در سراسر جهان مطرح هستند و شهرت بالایی دارند مناسب شروع هستند و مطالب آن ها به راحتی برای مخاطب قابل درک است. کتاب هایی که توسط بیشتر افراد جهان خوانده شده اند و برای قدم گذاشتن به دنیای رمز آلود فلسفه انتخاب مناسبی هستند.

معرفی چند کتاب فلسفی خوش خوان برای شروع خواندن

از میان کتاب های فلسفی، کتاب دنیای سوفی، کتاب در باب حکمت زندگی، کتاب چنین گفت زرتشت، تسلی بخشی های فلسفه و ... جزء بهترین و محبوب ترین کتاب هایی هستند که با خواندن آن ها به یک ابر قهرمان اسطوره ای تبدیل خواهید شد.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات