ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

چگونه رمان بخوانیم؟ معرفی بهترین روش و شیوه مطالعه رمان

چگونه رمان بخوانیم؟ معرفی بهترین روش و شیوه مطالعه رمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/18 0 نظر

برای فهم بهتری یک داستان رمان، بهتر است با شیوه مطالعه این ژانر از کتاب آشنا باشیم، خواندن رمان یک مهارت است. با ما خواندن این ژانر از کتاب را فرا بگیرید.

مطالعه و کتاب‌خوانی علاوه بر اینکه یکی از شیوه‌های پر کردن اوقات فراغت است، می‌تواند زمینه را برای آموزش بهتر و افزایش خلاقیت فردی فراهم آورد. رمان‌ها نوعی کتاب‌های داستانی هستند که با روایت‌گری خود، پیام‌هایی را از طریق قهرمانان به مخاطبین انتقال می‌دهند. سوالی که خوانندگان بسیاری با آن مواجه می‌شوند این است که چگونه رمان بخوانیم تا بتوانیم بهتر از محتوای آن استفاده ببریم؟

تیک کتاب وب برای آشنایی شما با شیوه‌های خواندن یک رمان، این نوشتار را تدوین کرده است تا بهتر بتوانید این ژانر از  کتاب را بشناسید، و  اگر قصد خرید کتاب دارید بتوانید هوشمندانه‌ کتاب مورد نظرتان را بخرید.

یک رمان جذاب چه ویژگی‌هایی دارد؟

قبل از اینکه به بررسی این موضوع بپردازیم که چگونه یک رمان بخوانیم، بهتر است به عواملی که باعث جذابیّت یک رمان می‌شود بپردازیم:

  1.   سیر داستانی رمان باعث می‌شود تا ما با قهرمانان یک داستان هم ذات پنداری کنیم و به مطالعه رمان تا پایان آن بپردازیم.
  2.   با یک رمان می‌توان زمان و مکان را به فراموشی سپرد.
  3.   رمان فرصت تجربه‌های جدید را به ما می‌دهد.
  4.  رمان یک مطالعه جدّی نیست. البتّه باید بدانیم که چگونه یک رمان را بخوانیم تا بیشترین استفاده از آن را ببریم.
  5. رمان خوانی به ما کمک می‌کند تا تحریک ذهنی داشته باشیم و خلاقیّت ما افزایش پیدا کند.
  6.  یک رمان جذاب استرس ما را کاهش می‌دهد و به عنوان مهمترین ورزش برای ذهن ما محسوب می‌شود.
  7.  افزایش دایره واژ‌گان با کمک رمان خوانی
  8. با یادگیری اینکه چگونه رمان بخوانیم می‌توانیم با کمترین هزینه، یک سرگرمی جذاب برای خود ایجاد کنیم.

پیشنهاد مطالعه : اگر دوست دارید به تازگی شروع به کتاب خواندن کنید، مقاله شروع کتابخوانی با رمان را از دست ندهید.


 

نکات کلیدی برای اینکه چگونه رمان بخوانیم

معمولا اکثر رمان‌ها یک سیر داستانی طولانی دارند و خواندن آنها زمان زیادی می‌خواهد. به همین دلیل خیلی از افراد در مسیر خواندن رمان دچار بی‌نظمی یا فراموشی سیر داستان می‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود تا نیاز باشد درباره اینکه چگونه رمان بخوانیم اطلاعات بیشتری را کسب کنیم. در ادامه به نکاتی درباره رمان‌خوانی می‌پردازیم:

1- برای خواندن رمان از دیگران کمک بگیرید.

همه‌ی ما در میان اطرافیان خود افرادی را می‌شناسیم که رمان خوان‌های حرفه‌ای هستند. برای اینکه متوجه شویم که چگونه رمان بخوانیم و برای شروع از چه رمان‌هایی شروع کنیم، می‌توانیم به سراغ این افراد برویم. معمولا این دسته از افراد دارای تجارب زیادی از رمان‌های گوناگون هستند.
خوشبختانه با رشد فضای مجازی به راحتی امکان استفاده از انجمن‌های ادبی یا صفحات مجازی نویسندگان و مترجمان وجود دارد. راهنمایی‌هایی که این افراد به ما کمک می‌کند تا راهکارهای مناسب برای اینکه چگونه رمان بخوانیم را پیدا کنیم.

2- شناسایی علاقه‌مندی‌ها
 

رمان‌ها دارای انواع ژانرهای مختلف هستند. اگر می‌خواهید به یک رمان‌خوان حرفه‌ای تبدیل شوید باید زمینه مورد علاقه خود در رمان‌ها را پیدا کنید. ما نمی‌توانیم بدون تعیین یک علاقمندی خاص به سوال چگونه رمان بخوانیم، پاسخ دقیق بدهیم.

تعیین ژانر و سبک رمان مورد علاقه


برای شروع مطالعه رمان باید انواع ژانرهای رمان و سبک محتواهایی را مطالعه کرد. این کار باعث می‌شود تا شما بتوانید سلیقه و علاقه خود را به رمان‌های مختلف بهتر تشخیص دهید.
ممکن است این موضوع برای شما پیش بیاید که رمانی را شروع کنید ولی از مطالعه آن لذّت کافی را نبرید. در چنین شرایطی دلیلی ندارد که رمان را به انتها برسانید. شما می‌توانید مطالعه رمان را نیمه کاره رها کنید و به سراغ رمان جدیدی بروید.

 

3- بهترین شیوه خواندن رمان


هنگامی که دنبال این هستیم که چگونه رمان بخوانیم باید به یک نکته کلیدی توجه کنیم: "هدف از مطالعه رمان، تقویت فرهنگ مطالعه، کتابخوانی و پر کردن اوقات فراغت است." جذابیّتی که رمان‌ها دارند باعث می‌شود تا در ما کشش لازم برای مطالعه کتاب بوجود بیاید.

زمان مناسب برای خواندن رمان

برای رمان خواندن بهترین شیوه این است که نظم داشته باشیم و یک زمان مشخص را برای مطالعه رمان اختصاص دهیم. مثلا ممکن است یک نفر ابتدای صبح به مطالعه کتاب بپردازد یا فرد دیگری ترجیح بدهد آخر شب مطالعه کند.
زمان مطالعه اهمیت زیادی در کیفیت این دارد که ما چگونه یک رمان را بخوانیم. سعی کنید زمانی که خسته هستید یا ذهن شما بیش از حد آشفته است به رمان‌خوانی نپردازید، زیرا نمی‌توانید در این شرایط از رمان خود لذ ببرید.

مکان مناسب برای رمان خوانی

همانطور که زمان بر روی کیفیت مطالعه یک رمان تاثیر می‌گذارد، مکان نیز بر روی کیفیت رمان‌خوانی تاثیر خواهد گذاشت. سعی کنید یک اتاق خاص یا حتی یک گوشه دنج را برای رمان خوانی در نظر بگیرید. اینگونه ذهن شما عادت می‌کند در آن فضا فقط به موضوع رمان تمرکز کنید.

4- شناسایی نویسنده، مترجم و ناشر مورد علاقه

هر فردی ممکن است به قلم یا نحوه نگارش یک نویسنده یا مترجم خاص علاقمند شود. برای اینکه بتوانیم بهترین جواب را برای چگونه رمان بخوانیم، بیابیم باید رمان‌های نویسندگان مختلف را بررسی کنیم و سپس به انتخاب نویسندگان مدنظر خود بپردازیم.
کیفیت چاپ یک کتاب توسط یک ناشر نیز می‌تواند بر تمایل ما بر چگونگی مطالعه رمان‌های مختلف تاثیر بگذارد.


5-سبک‌های جدید خواندن رمان 


همانطور که سبک زندگی ما با رشد فناوری آنلاین تغییر کرده است، اینکه چگونه یک رمان را بخوانیم هم با تغییرات تکنولوژیکی دچار تحول شده است

فایل‌های پی‌دی‌اف و کتاب‌های الکترونیک

امروزه می‌توان در کنار کتاب‌های چاپی از کتاب‌های الکترونیک نیز استفاده کرد. البتّه در هنگام مطالعه رمان‌ها از روی منابع الکترونیک باید مراقب باشیم که دچار حواس پرتی و استفاده بیش از حد از گوشی یا تبلت نشویم.
تهیه رمان‌های الکترونیک به لحاظ هزینه بسیار مناسب است. البتّه هیچ گاه حس یک کتاب کاغذی را برای خواننده ایجاد نمی‌کند.

چگونه رمان بخوانیم؟  گوش دادن به یک فایل صوتی از رمان


کتاب‌های صوتی نیز سبک جدیدی از رمان‌خوانی را ایجاد کرده‌اند. هر چند که یک خواننده رمان ممکن است ترجیح بدهد که خود رمان مدنظرش را از روی کتاب بخواند ولی کتاب‌های رمان صوتی نیز می‌توانند برای شرایطی که مشغله زیادی داریم یک گزینه مناسب باشند.

هم‌خوانی رمان با دیگران


استفاده از فضای آنلاین و امکان برگزاری وبینار این فرصت را ایجاد کرده است که بتوان در دورهمی‌های مختلف به هم‌خوانی رمان‌ها پرداخت. برای اینکه بهترین شیوه چگونه رمان بخوانیم را بیابید، می‌توانید در چنین نشست‌هایی حضور پیدا کنید و از تجربه سایر افراد کتاب‌خوان استفده کنید.

6- آموزش رمان‌خوانی

برای اینکه بتوان به یک جواب قطعی و درست درباره این سوال که چگونه رمان بخوانیم برسیم باید به آموزش رمان‌خوانی هم توجه کنیم. منابع مطالعاتی بسیاری در زمینه شیوه‌های درست کتاب‌خوانی وجود دارد که می‌توان با مطالعه آنها به اطلاعات مناسبی درباره بهترین روش مطالعه یک رمان دست پیدا کرد.

سخن پایانی..


در هنگام مطالعه یک رمان شناخت عناصر داستان به ما کمک می‌کند تا بتوانیم در داستان غوطه‌ور شویم و یک راهکار مناسب برای مطالعه پیدا کنیم. برای اینکه بتوانیم جواب درستی برای اینکه چگونه رمان بخوانیم، پیدا کنیم؛ بهتر است با دوستان رمان‌خوان خود مشورت کنیم و به تبادل تجربه با آنان بپردازیم. همچنین بهتر است همیشه به دنبال فهرستی از آخرین رمان‌های پر خواننده باشیم.
قطعا رمان‌هایی که توانسته‌اند خوانندگان بسیاری را به خود جذب کنند، کیفیت مناسبی می‌توانند داشته باشند و گزینه خوبی برای مطالعه خواهند بود.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات