ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

بهترین کتاب های روانشناسی که می‌توانند زندگیتان را تغییر دهند!

بهترین کتاب های روانشناسی که می‌توانند زندگیتان را تغییر دهند!
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/03/25 0 نظر

مطالعه‌ی کتاب های روانشناسی در میان انبوهی از کتاب‌های متنوع از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که به ما کمک می‌کند علاوه بر شناسایی و درک بهتر خود، اطرافیانمان را نیز بهتر بشناسیم و به این طریق روابطمان را بهبود بخشیم. در این مطلب کوشیده‌ایم 5 عنوان از بهترین‌ کتاب های روانکاوی و روانشناسی را به شما معرفی کنیم.

معرفی بهترین کتاب ‌های روانشناسی 


بارها به این نکته اشاره کرده‌ایم که هر یک از ما هدفی از خواندن کتاب‌ها داریم. مثلا کتاب‌ های آموزشی را برای یادگیری فنون و علوم می‌خوانیم و کتاب های روانشناسی را به منظور خودشناسی مطالعه می‌کنیم. با این تفاسیر بهتر است کمی در مورد فواید و اهداف مطالعه‌ی هر نوع کتاب آگاه شویم. 
در این مطلب قصد داریم ابتدا به دلایل خواندن کتاب های روانشناسی اشاره کنیم و سپس به معرفی جزئی 5 کتاب برتر در این زمینه بپردازیم.


چرا باید کتاب های روانشناسی را بخوانیم؟


ما در برهه‌ای از زمان زندگی می‌کنیم که نیاز به کشف برخی حقایق داریم. زندگی ما پیچیده‌تر از نسل‌های پیشین است و هر روز بر میزان این پیچیدگی افزوده می‌شود. پس باید خودمان را بهتر بشناسیم. این خودشناسی تا حدود زیادی با خواندن کتاب های روانشناسی حاصل می‌شود. با خواندن این کتاب‌ها نحوه‌ی نگرش ما به خودمان تغییر می‌کند. ما سوال‌های زیادی داریم که برای هیچ‌کدام پاسخی نداریم. مثلا شما می‌دانید چرا به موضوعی خاص علاقمندید و از موضوعی دیگر بیزار هستید؟‌ چرا دوست دارید کاری خاص را انجام دهید ولی از انجام دادن برخی امور طفره می‌روید؟ یا اصلا چرا بسیاری از مواقع چیزهایی می‌خرید که اصلا از آن‌ها استفاده نمی‌کنید؟ همه‌ی این موارد به عمل‌کردهای ما برمی‌گردند. با خواندن کتاب‌هایی در زمینه‌ی روانشناسی تا حد زیادی به پاسخ‌ این سوالات می‌رسیم. 

 
فایده مطالعه‌ی کتاب های روانشناسی

 

کتاب های روانکاوی درباره‌ی چگونگی تفکرات و اعمال ما توضیح می‌دهند. طبیعی است که هر چه بیشتر مطالعه کنیم، بیشتر خود را خواهیم شناخت. خواندن این کتاب‌ها به ما کمک می‌کنند تا تصمیم‌گیری بهتری داشته باشیم، عاداتمان را کنترل کنیم و متمرکزتر و خلاقانه‌تر عمل کنیم.
اما فایده‌ی کتاب های روانشناسی خوب تنها به همین نکات ختم نمی‌شوند. از طریق خواندن این کتاب‌ها ما نه تنها خود را بهتر می‌شناسیم بلکه طرز تفکر ما درباره‌ی دیگران نیز تغییر می‌کند. مثلا ممکن است برایمان سوالاتی از این قبیل پیش بیاید که چرا برخی افراد درون‌گرا و برخی دیگر برون‌گرا هستند. انسان مدام در تعامل با افراد دیگر است و از همین رو نمی‌تواند به دیگران اهمیت ندهد. ما به مدرسه و دانشگاه می‌رویم، یاد می‌گیریم کارهای تیمی انجام دهیم و با دوستان خود دیدار می‌کنیم. ما باید دیگران را بفهمیم و رفتار آن‌ها را درک کنیم. 
با مطالعه‌ی کتاب های روانشناسی می‌توانیم در مواجهه با مشکلات عاطفی دیگران بهتر رفتار کنیم و با آن‌ها هم‌دردی کنیم. 

 

کتابهای روانشتاسی

 

معرفی 5 عنوان از کتاب های روانشناسی  برتر

 

کتاب تئوری انتخاب

 

1-

   کتاب تئوری انتخاب :  

این کتاب یکی از بهترین کتاب های روانشناسی موجود است. به اعتقاد ویلیام گلسر نویسنده‌ی این کتاب، فرضی ساده وجود دارد مبنی بر این‌که هر فرد قدرت کنترل خود را دارد و این قدرت در کنترل دیگران بسیار محدود است. تئوری انتخاب در همان ابتدا بیان می‌کند که هر فرد باید مسئولیت زندگی شخصی خود را به عهده بگیرد و از تصمیم‌گیری و تلاش برای هدایت زندگی افراد دیگر دست بردارد. تئوری انتخاب شامل ده اصل است که اولین اصل آن همین موردی است که به آن اشاره شد. اگر تصمیم داشتید یکی از کتاب های روانکاوی خوب را به دوستانتان معرفی کنید، تردید به دل خود راه ندهید و این کتاب را به عنوان یکی از پیشنهادها مطرح کنید.
از دیگر اصول مورد بحث در این کتاب می‌توان به این موارد اشاره کرد:‌ 1- اطلاعات تنها چیزهایی هستند که می‌توانیم به دیگران بدهیم، 2- اتفاقات و وقایع گذشته بر زندگی امروزی ما تاثیر دارند اما ما باید چشم‌اندازی به آینده داشته باشیم، 3- مشکلات ارتباطی در زمره‌ی مشکلات روان‌‌شناختی قرار دارند، 4- رفتارهای کلی ما توسط اعمال و کردارمان ایجاد می‌شوند.
نویسنده 5 نیاز اساسی انسان را به این شکل معرفی می‌کند: زنده ماندن، عشق، میل به قدرت و ترقی، حس آزادی و تفریح. وی می‌کوشد بیان کند که انتخاب‌های ما در طول زندگی به دلیل برآورده کردن یکی از این نیازها است. او در کتاب خود از روانشناسی کنترل بیرونی سخن می‌گوید و بیان می‌کند که این کنترل‌های بیرونی منجر به عدم رضایت‌مندی ما خواهند شد. هم‌چنین به رفتار کلی و واقعیت‌درمانی نیز اشاره می‌کند. 
حرف زدن در مورد کتاب های روانشناسی و به خصوص این کتاب ممکن است ساعت‌ها به طول بینجامد. پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را خریداری کنید و با خواندن آن به درک درستی از خود برسید.


کتاب زندگی خود را طراحی کنید

 

2-

 کتاب زندگی خود را طراحی کنید.

کتاب دوم نیز یکی دیگر از کتاب های روانکاوی خوب به شمار می‌رود. این کتاب به ما می‌آموزد چگونه با طی کردن چند گام و طراحی برنامه‌های زندگی می‌توانیم به یک شغل مناسب دست پیدا کنیم. نویسندگان این کتاب در همان ابتدا به ما می‌آموزند از همان جایی که هستیم شروع کنیم و طراحی زندگی خود را آغاز کنیم. سپس به ما کمک می‌کنند تا با یک طراحی درست، راه رهایی از مشکلات را بیابیم.
تمام آن چیزی که از کتاب های روانشناسی خوب توقع داریم در این کتاب مطرح شده است. این کتاب ما را تشویق می‌کند جهت زندگی خود را مشخص کنیم و سه برنامه‌ی پنج‌ساله‌ی متفاوت طراحی کنیم. سوالاتی که پیش می‌آیند و راه‌های جایگزین را نیز باید در نظر بگیریم. سپس در گام‌های بعدی باید به ایجاد نمونه‌های اولیه برای برنامه‌ی خود بپردازیم. می‌توانیم از افرادی آگاه کمک بگیریم و از طریق تجربیاتی نظیر کارآموزی به برخی نکات مهم دست یابیم. با انجام گفتگوها و همین نمونه‌های اولیه می‌توانیم خود را بهتر تقویت کنیم. 

کتاب هنر خوب زندگی کردن


3-

کتاب هنر خوب زندگی کردن :

نویسنده‌ی این کتاب پیش‌تر کتاب هنر شفاف ‌اندیشیدن را نوشته است و می‌توان گفت این دو کتاب در کنار هم از بهترین کتاب های روانشناسی به شمار می‌روند. نویسنده در این کتاب 52 قانون را برای بهره‌مندی از یک زندگی خوب بیان می‌کند. برای مثال در بخشی از کتاب به این موضوع اشاره می‌شود که اگر جایی از زندگی اشتباهی انجام دادیم روی آن تمرکز نکنیم و با حذف آن به سوی راه‌های موفقیت برویم. نویسنده در بخشی دیگر با توجه به برخی مطالب در مورد سرمایه‌گذاری و مسائل مالی به ما توصیه می‌کند که کمتر خرید کنیم و بیشتر تجربه کسب کنیم و هزینه‌های خود را ثابت نگه داریم. 
مانند بسیاری از کتاب های روانکاوی و موفقیت در این کتاب نیز به این مسئله پرداخته می‌شود که نباید خود را تنها با ثروتمندان مقایسه کنیم. ما با خواندن این کتاب می‌آموزیم بر پایه‌ی مهارت‌هایی که داریم کاری انجام دهیم و به این فکر نکنیم که دیگران در مورد ما چگونه می‌اندیشند. باید اهداف خود را به شکلی واقع‌بینانه ترسیم کنیم و با یادداشت کردن آن‌ها در بلندمدت متوجه شویم که به چه میزان به آن‌ها نزدیک شده‌ایم. 
یکی دیگر از آموزه‌های این کتاب این است که لازم نیست در مورد همه چیز نظری داشته باشیم و زمانی که عقیده‌ای در مورد موضوعی نداریم به سادگی این مطلب را بیان کنیم. طبیعتا 52 قانون را نمی‌توان در چند خط توضیح داد و این موارد صرفا اشاره‌ای مختصر به محتوای ارزشمند این کتاب هستند.

 

کتاب شیب


4-

کتاب شیب :

یکی دیگر از کتاب های روانشناسی مطرح شیب است. اگر بخواهیم این کتاب را در سه جمله خلاصه کنیم می‌توانیم به این شیوه عمل کنیم:
•    برندگان می‌دانند در موقع مناسب چه چیزهایی را ترک کنند.
    انسان‌ها به جای تلاش برای بهترین، به انتخاب خوب‌‌ها می‌پردازند.
•    تسلط در چندین حوزه و بهره‌مندی از دانش‌های متعدد، رمز موفقیت به شمار نمی‌رود.

نخستین موردی که در این کتاب جلب توجه می‌کند عنوان آن است. شیب تمام موقعیت‌هایی است که بارها برای هر یک از ما اتفاق افتاده است. زمان‌هایی که شکست‌ خورده‌ایم، تنها مانده‌ایم، ناامید شده‌ایم، درجا زده‌ایم و همیشه آرزوی‌ موفقیت داشته‌ایم. این کتاب به ما یاد می‌دهد چگونه به این شیب‌ها به دید فرصت‌های زندگی نگاه کنیم و از آن‌ها پله‌هایی برای موفقیت بسازیم. افراد موفق مشکلات را در آغوش می‌کشند و قوانین را به نفع خودشان تغییر می‌دهند. 
این کتاب یکی از بهترین کتاب های روانکاوی است که با ارائه‌ی دستورالعملی مفید، به ما در تغییر باورها و شیوه‌ی زندگی، کمک شایانی می‌کند. نویسنده در این کتاب از هفت مانع بر سر راه رسیدن به موفقیت سخن می‌گوید. او موانع عدم موفقیت را این چنین بیان می‌کند: اتمام زمان، اتمام پول، ترسیدن، جدی نبودن، از دست دادن میل و علاقه و اشتیاق، تمرکز بر اهداف کوتاه‌مدت به جای توجه به مسائل بلندمدت، روش‌هایی که به اشتباه و بدون توجه به استعدادهای خود برمی‌گزینیم.

 

کتاب از حال بد به حال خوب


5-

کتاب از حال بد به حال خوب :

این کتاب به ما می‌آموزد چگونه با بازسازی افکار منفی، حالات خود را تغییر دهیم. نویسنده در این کتاب به این نکته تاکید می‌کند که حالات ما ناشی از افکار ما هستند. افکار منفی‌ موجب افسردگی خواهند شد. گاهی به دلیل خطاهای شناختی، تفکراتی اشتباه گریبانمان را می‌گیرد و اثرات بدی روی زندگی ما می‌گذارد. 
این کتاب که در دسته‌ی کتاب های روانکاوی و روانشناسی قرار می‌گیرد، به شناخت‌درمانی می‌پردازد و می‌کوشد با ارائه‌ی مطالبی مهم به درمان افسردگی کمک کند. نگرش‌های بدبینانه و غیرمنطقی عمری ما را از حرکت باز داشته‌اند. در زمان‌ افسردگی ابتدا باید افکار منفی را شناسایی کرد. نباید حالات و نتایج منفی را به تمام ابعاد زندگی تعمیم دهیم. چرا بعضی از ما فقط عادت داریم به منفی‌بافی روی بیاوریم؟‌ اگر قصد داریم در مورد موضوعی فکر کنیم آیا نباید هم جنبه‌های مثبت و هم مسائل منفی را در نظر بگیریم؟


در توضیح 5 کتابی که در بالا به آن‌ها اشاره شد سعی بر آن بود که به نکاتی مهم و اساسی بپردازیم تا شاید به این طریق خوانندگان مشتاق بتوانند انتخاب بهتری انجام دهند. کتاب های روانشناسی  را باید در هر برهه‌ای از زندگی مطالعه کرد و نباید از خواندن آن‌ها غافل شد.
 

این مقاله هفتگی آپدیت می‌شود

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

,