ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب :خرید کتاب - فروشگاه اینترنتی کتاب کاملا محفوظ می باشد

کتاب وب :خرید کتاب - فروشگاه اینترنتی کتاب / محصولات / کتاب ها / تاریخ / تاریخ ایران / کتاب تاریخ اجتماعی ایران؛ از انقراض ساسانیان تا انقراض امویان
کتاب تاریخ اجتماعی ایران؛ از انقراض ساسانیان تا انقراض امویان

کتاب تاریخ اجتماعی ایران؛ از انقراض ساسانیان تا انقراض امویان

انتشارات پارسه

6,500 تومان 5,525 تومان
به این محصول علاقه مندم
امتیاز 5 از 1 رای

در زمان استیلای تازیان بر ایران سه طبقه از پنج طبقه اجتماعی ایران یعنی شهرداران و واس پوهران و وزرگان از بین رفتند و دو طبقه آخر یعنی آزادان و دهگانان ماندند که آزادان را به احرار ترجمه کردند و تا مدت‌های مدید یعنی تا قرن ششم در دوره اسلامی فرزندان آنها باقی بودند که آنها را حر و احرار می‌گفتند. طبقه دیگر یعنی دهگانان یا دهقانان نیز تا مدت‌های مدید و تا استیلای مغول بر ایران باقی بودند و تقریبا طبقه ملاکان ایران را تشکیل می‌دادند. بسیاری از مردان علم و ادب دوره اسلامی ایران که دهقان یا دهقان‌زاده بوده‌اند، از همین طبقه بوده‌اند و نه دهقان به اصطلاح امروز به معنی برزگر و کشاورز. معروف‌ترین مردان این گروه فردوسی و فرخی و نظام‌الملک طوسی‌اند که هر سه دهقان‌زاده بوده‌اند.
این کتاب به بررسی تاریخ اجتماعی ایران از انقراض سلسله ساسانی تا انقراض امویان می‌پردازد. آنچه در این اثر می‌خوانید شامل این عناوین است: اوضاع اجتماعی و سیاسی ایران هنگام حمله تازیان، سرنوشت ساسانیان، دوگانگی در ایران ساسانی، جامعه روحانی در دوره ساسانیان، طبقات مردم در دوره ساسانیان، حقوق شخصی در این دوره، روابط ایران با عربستان در این دوره، سیرت رسول اکرم، خلافت، استیلای تازیان بر ایران، نتیجه استیلای تازیان بر ایران، اوضاع اقتصادی ایران در این دوره، استان‌های دجله و رود تامرا، استان‌های فرات و دجله، استان‌های فرات و دجیل در مغرب دجله، پول ایران در این دوره، سازمان اداری در این دوره، روش حکمرانی تازیان بر ایران، اوضاع اجتماعی در این دوره.

مشخصات فیزیکی

قطع کتاب وزیری
تعداد صفحه

259

نوع جلد گالینگور

مشخصات فنی

نویسنده

سعید نفیسی

مترجم
ناشر

انتشارات پارسه

نوبت چاپ

چاپ دوم

تاریخ اولین چاپ

1390

موضوع

تاریخ ایران

شابک

0 – 61 – 5026 – 600 – 978

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه