این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

کتاب سوکورو تازاکی بی‌ رنگ و سال‌ های زیارتش

کتاب سوکورو تازاکی بی‌ رنگ و سال‌ های زیارتش

انتشارات چشمه

قیمت قدیم: 160,000 تومان قیمت: 140,500 تومان

 معرفی کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ و سال‌های زیارتش

 
هاروکی موراکامی‌نویسنده فاخر ژاپنی، کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ و سال‌های زیارتش را به رشته تحریر در آورده است. کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ و سال‌های زیارتش یکی از داستان‌های جذاب و خواندنی‌ هاروکی محسوب می‌شود. موضوع داستان، زندگی سوکورو جوان که تنها در شهر توکیو ژاپن روزگار می‌گذراند را روایت می‌کند. سوکورو در دوران دبیرستان با دوستان صمیمی‌خود که چهار نفر بودند، درس می‌خواند. اما پس از گذشت سال‌ها ماجراهایی شکل می‌گیرد که رابطه دوستی آنها با یکدیگر، خدشه دار شده و به پایان خود نزدیک می‌شود. در ادامه سوکورو برای رهایی از تنهایی و در انزوا بودن تصمیم می‌گیرد که با کنکاش کردن در زندگی خود، پرده از راز این اتفاقات بردارد. سال‌های زیارت، برگرفته از یکی از قطعات نوازنده و آهنگساز اهل کشور مجارستان، فرانتس لیست می‌باشد. این رمان مفاهیمی‌ مانند منزوی بودن، تنهایی و مرگ در دنیای مدرنیته را روایت می‌کند. 


 
خلاصه ای از کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ و سال‌های زیارتش


کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ و سال‌های زیارتش با روایت بیست ساله شدن سوکورو تازاکی و ترم دوم دانشگاه او آغاز می‌گردد. سوکورو مهندس ایستگاه قطار، و سی و شش سال سن دارد. او در شهر توکیو ژاپن در انزوا، زندگی خود را سپری می‌کند و مجرد می‌باشد. انزوای سوکورو ریشه در دوران جوانی او و سال‌های دبیرستانش دارد. سوکورو تازاکی در ناگویا که شهر زادگاه او محسوب می‌شد، با چهار نفر دوستی صمیمی‌ ارتباط برقرار کرده بود. در نام خانوادگی دوستان او، برای هر کدام از آنها از یک رنگ استفاده می‌شد. مزرعه سیاه، ریشه سفید، دریای آبی و کاج قرمز مختصر نام‌های هر کدام از آنها به شمار می‌رفت. در این بین سوکورو برای نامش از هیچ رنگی استفاده نمی‌کرد. بر همین اساس سوکورو تصور می‌کرد که علاوه بر برخوردار نبودن از شخصیت ویژه، از بی رنگی نیز بهره مند است. تنها انگیزه خاصش محدود به ایستگاه‌های قطار می‌شد. به همین منظور برای دنبال کردن علاقه اش به این موضوع پس از اتمام تحصیلات خود، برای تحصیل در رشته مهندسی راهی توکیو شد. سوکورو در تعطیلات ترم دوم دانشگاه تصمیم به بازگشت به ناگویا گرفت. هنگامی‌که وارد زادگاهش شد با شوک عجیب و غیر منتظره ای برخورد کرد. دوستان صمیمی‌سوکورو اعلام کردند که دیگر قصد ندارند با او تماسی داشته باشند و به فکر قطع همیشگی ارتباط خود با سوکورو هستند. حتی در مورد این تصمیم غیر منتظره از دادن توضیحات بیشتر به او نیز خودداری کردند. پس از این شوک سنگین، برای همیشه زندگی شخصی سوکورو دستخوش تغییرات بزرگ شد. او دوباره راهی توکیو شد و در آنجا فقط به مرگ فکر می‌کرد. سوکورو پس از چند ماه کلنجار رفتن با خود در نهایت توانست این اتفاق سنگین را هضم کند. در ادامه ماجرا، پس از گذشت شانزده سال از این اتفاق، سوکورو با دختری به نام سارا آشنا می‌شود. 
در ادامه کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ و سال‌های زیارتش، سارا به این نتیجه می‌رسد که تا وقتی که از علت طرد شدن سوکورو آگاه نشود، قادر نیست با او رابطه عاطفی و صمیمی‌ ایجاد کند. بر همین اساس سارا شروع به یافتن چهار دوست سابق سوکورو می‌کند تا پرده از راز و اتفاقات افتاده در این سال‌ها بردارد. 


 
بررسی و تحلیل کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ و سال‌های زیارتش


محتوای اصلی کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ و سال‌های زیارتش، همانند دیگر داستان‌های برجسته نویسنده ژاپنی روایت انزوا، جدا ماندگی و تنهایی یک انسان می‌باشد. طرد شدن سوکورو توسط دوستانش، باعث وارد شدن جراحات عمیق و بزرگ به قلب و روح او می‌شود که در نتیجه سوکورو به نوعی تنهایی ابدی دچار می‌گردد. هر چند پس از مدتی، او از اتفاقات گذشته و مشکلات به وجود آمده در این زمینه رهایی می‌یابد اما تاثیری در انزوای عمیق او ندارد. در بخش‌هایی از رمان ابهامات و نقاط مبهمی‌ وجود دارد که تا انتها به خاطر باقی ماندن این ابهامات، زمینه ساز ایجاد سوالات جدی برای مخاطب می‌شود. نویسنده در ابتدای داستان می‌کوشد شخصیت‌های اصلی کتاب را به مخاطب معرفی کند، چرا که در ادامه داستان همه بار کتاب بر دوش شخصیت‌های اصلی قرار دارد. موراکامی‌ با به کارگیری شیوه‌های ساده رمان نویسی، موفق به خلق اثری برجسته و جذاب شده که علاوه بر جلب نظر منتقدان، باعث جلب نظر و سلیقه مخاطب هم شده است. درون مایه کتاب سوکورو تازاکی بی ‌رنگ و سال‌های زیارتش، از سبک ادبی مدرن و رئالیسم جادویی اقتباس شده است. اصلی ترین ویژگی رمان‌های مدرن، تک گویی‌های درونی مداوم، خواب‌ها و حرکت در زمان می‌باشد.‌ هاروکی موراکامی‌ در گفتگویی بیان کرده است که  سوکورو، شخصیت اصلی رمان شباهت‌های زیادی با شخصیت خودش دارد. خصوصیاتی مانند سادگی، بی رنگی و معمولی بودن در او نیز نمود بارز دارد. به سبب ویژگی‌های معمولی و ساده بودن این کتاب، با استقبال قابل توجهی رو به رو شده است و علاوه بر سرتاسر جهان، جزء رمان‌های پرفروش موراکامی‌ در ایران نیز به شمار می‌رود. به مانند آثار قبلی موراکامی‌ موسیقی نیز در پس زمینه آن وجود دارد. موسیقی سبب می‌شود که حس‌ها به اوج خود رسیده و همینطور با شنیدن موسیقی نزول کنند. با این وجود این کتاب نیز مانند سایر رمان‌های‌هاروکی موراکامی‌بسیار جذاب و برجسته می‌باشد.


  
درباره نویسنده کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ و سال‌های زیارتش


نویسنده کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ و سالهای زیارتش،‌هاروکی موراکامی‌ ژاپنی می‌باشد که نه در کشور خودش، بلکه نویسنده ای در سطح جهانی به شمار می‌رود. موسیقی کلاسیک در بسیاری از رمان‌های او نمود بارز پیدا کرده است و عنوان برخی از آثارش برگرفته شده از آهنگ‌های کلاسیک می‌باشد. از رمان‌های برجسته و متمایز موراکامی،  شکار گوسفند وحشی، ماجرای پرنده باد شده، سرزمین عجایب و پایان جهان، کافکا در کرانه، پس از زلزله، صدای باد را بشنو، پین بال، جنگل نروژی و کتاب سوکورو تازاکی بی رنگ و سال‌های زیارتش را می‌‌توان نام برد.


ما آب حیات می فروشیم.

کتاب وب : خدمات ویژه برای خرید کتاب از جمله خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب به سراسر کشور

فروشگاه اینترنتی کتاب وب

 

 

مشخصات فیزیکی

قطع کتاب رقعی
تعداد صفحه

302

نوع جلد شومیز

مشخصات فنی

نویسنده

هاروکی موراکامی

مترجم

امیرمهدی حقیقت

ناشر

انتشارات چشمه

نوبت چاپ

21

تاریخ چاپ

1400

موضوع

رمان خارجی

شابک

9786002294340

نظرات

captcha Refresh

کتاب های مشابه