این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

بهترین کتاب برای قوی شدن شخصیت : معرفی 5 کتاب برای رشد فردی

بهترین کتاب برای قوی شدن شخصیت : معرفی 5 کتاب برای رشد فردی
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/05/04 0 نظر

مطالعه کتاب‌های خوب که در زمینه تعالی شخصیت و رشد نگاشته شده است راهی مطمئن برای طی سریع طریقت دستیابی به موفقیت‌های معنوی و مادی است. از آن غافل نشویم، شاید فردا دیگر فرصتی برای خواندن حتی یک کتاب برای قوی شدن شخصیت نباشد.

در دنیایی که انسان به نوعی سردرگم است و دنبال خود گم شده خویش است و راه‌های مختلفی را برای گذارن زندگی و کسب موفقیت امتحان می‌کند رو آوردن به مطالعه کتاب‌های خوب که در زمینه تعالی شخصیت و رشد نگاشته شده است راهی مطمئن برای طی سریع طریقت  دستیابی به موفقیت‌های معنوی و مادی است. از آن غافل نشویم، شاید فردا دیگر فرصتی برای خواندن حتی یک کتاب برای قوی شدن شخصیت نباشد. در این محتوا کتاب‌های از لیست بهترین کتاب‌های روانشناسی به شما معرفی می‌شوند که با مطالعه آن‌ها می‌توانید برای قویتر کردن شخصیت خود گام‌های بزرگی بردارد. ضمنا برای خرید کتاب‌ ها با تخفیف هم به شما پیشنهادتی ارائه می‌شود.

 قوی کردن شخصیت و رشد فردی 

از تعاریف مختلف ارائه شده برای شخصیت می‌توان این را نتیجه گرفت که شخصیت عبارت است از مجموعه‌ پایدار دریافت‌ها، هیجان‌ها، ذهنیت‌ها، انگیزه‌ها، و رفتارهای یک فرد در تعامل با شرایط محیطی مختلف. به عنصر پایداری در این تعریف دقت کنید. مثلاً خیلی عصبی ‌می‌شوید می‌توان نتیجه گرفت که شما شخصیتی عصبی دارید در حالی که با یک بار عصبی شدن در دوره‌ای طولانی نمی‌توان در مورد شخصیت شما چنین نتیجه‌ای را گرفت. شخصیت، سبک شخصی فرد در تعامل با محیط پیرامونش را مشخص می‌کند.

تعریف فوق، تعریف علمی شخصیت است. اما این اصطلاح، یعنی شخصیت، به تدریج تعریفِ عرفی تقریباً مجزایی به خود گرفته است. اکنون وقتی از شخصیت صحبت می‌شود منظور، الگوی مطلوب تفکر، احساس و رفتار فرد است که از او انسانی متمایز و مثبت می‌سازد. وقتی می‌گوییم که کسی باشخصیت است منظورمان این است که او دوست ‌داشتنی و جالب است و بودن در کنار او تجربه‌ خوشایندی است. درست بر مبنای همین تعریفِ عرفی است که رشد فردی معنا پیدا می‌کند. رشد فردی یعنی روندی که فرد در پیش می‌گیرد که متعالی شود.

  نتایج حاصل از قدم گذاشتن در جاده رشد فردی

از دیدگاه تعریف عرفی فوق از شخصیت، شخصیت هر فرد وقتی بیشتر رشد می‌کند، یا به عبارتی وقتی رشد فردی حاصل می‌شود، که شخص متعالی‌تر شود. در این جمله، تعالی به این معنی است که شخص بر مبنای تجربیات قبلی و آموزه‌های فعلی، آگاهی‌ها و خرد و دانش بیشتری هم از لحاظ نظری و هم از لحاظ عملی به دست آورد و این دریافت‌ها در او نهادینه و تثبیت شود.

با حصول این وضعیت، یعنی با تعالی شخصیت، شخص، شاهد موفقیت‌های خود در زمینه مؤلفه‌های شخصی‌اش خواهد بود. به عبارت ساده‌تر وقتی فرد بتواند آنچه را که به آن علاقه و در آن استعداد دارد پرورش دهد طبیعتاً در آن به توفیق مادی و معنوی دست خواهد یافت.

به این ترتیب، استدلال بالا ما را به این نتیجه می‌رساند که برای حصول موفقیت بیشتر در زندگی لازم است با رشد فردی بیشتر، شخصیت خود را قوی‌تر یا متعالی نماییم.

به این ترتیب بهتر است به جای صحبت از راه‌های موفقیت، صحبت از راه‌های تقویت شخصیت و رشد فردی نماییم که با تحقق آنها خود به خود موفقیت‌های مادی و معنوی نیز به سراغمان خواهند آمد، در حالی که وقتی صرفاً از راه‌های موفقیت صحبت می‌کنیم منظور بیشتر موفقیت‌های مادی است.

در همین جا لازم است بیان کنیم که اهمیت موفقیت‌های معنوی حتی بیشتر از موفقیت‌های مادی است. مثلاً برای بسیاری از افراد، رضایتی که از انجام یک کار درست یا خیرخواهانه حاصل می‌شود بیش از نتیجه مادی آن اهمیت دارد. حتی در مراحلی، افراد برای حصول نتایج معنوی حاضرند از نظر مادی و مالی هزینه کنند.

راهکارهایی برای قوی شدن شخصیت و رشد فردی

 برای تقویت شخصیت و رشد فردی که قرار است منشأ توفیقات ما باشد چه باید بکنیم؟ راه‌های مختلفی برای تعالی شخصیت و رشد فردی وجود دارد، از جمله شرکت در دوره‌های آموزشی و تربیتی مختلف، مطالعه و تحقیق شفاهی و فردی، توسل به شهود و علوم باطنی، و مطالعه کتاب‌های مختلف به ویژه کتاب برای قوی شدن شخصیت .

در میان همه این راه‌ها، آسانترین و مقرون به صرفه‌ترین راه، خواندن کتاب‌های مختلف، به ویژه کتاب برای رشد فردی و کتاب برای قوی شدن شخصیت است، زیرا صرف نظر از گران بودن روش‌های دیگر، آموزش دوره‌ها و نتایج شهودها و تحقیقات، همگی در کتب متعددِ موجود مکتوب شده و به راحتی در اختیار خواننده است.

 روش کتاب‌های تقویت شخصیت و رشد فردی

موارد نگاشته شده کتاب برای رشد فردی راه‌هایی را تحقیق می‌کنند که اصالت‌های انسانی را برای خواننده برجسته می‌کنند و او را به سمت توجه بیشتر به این اصالت‌ها سوق می‌دهند. درواقع این کتاب‌ها تلاش دارند تا فردیت آحاد جامعه تعالی پیدا کند تا سپس مجموع این آحاد تعالی یافته کلیت جامعه را متعالی نماید. اگر خوب بنگریم درخواهیم یافت که این کتاب‌ها، یعنی کتاب برای بهبود شخصیت یا کتاب برای قوی شدن شخصیت یا کتاب برای رشد فردی، برای اصلاح و تعالی جامعه انسانی روالی از پایین به بالا دارند و بهبود شخصیت کل جامعه را در تعالی شخصیت فرد به فرد جامعه می‌بینند.

با این دیدگاهِ فردگرایانه، این نوع کتاب‌ها پذیرش بیشتری نزد افراد مختلف جامعه دارند زیرا به آنها تاحدودی با دید فردی و خصوصی نگاه می‌شود و تعالیم آنها از این دید، پذیرفتنی‌تر می‌شود؛ گویی آنها با فرد خواننده به صورت خصوصی‌تر در حال صحبت هستند. از همین روست که این نوع کتاب‌های شخصیتی و روانشناسانه در بین خوانندگان مختلف با اقبال بیشتری روبرو شده‌اند. آنها همان کتاب‌های ارائه دهنده راه‌های موفقیت و خودسازی و تعالی شخصیت و عزت نفس هستند که با عناوین پرشمارِ پرطرفدار آنها در ویترین فروشگاه‌های کتاب روبرو هستیم.

 بهترین کتاب‌های برای قوی کردن شخصیت

در این جا به چند نمونه‌ از این عنوان کتاب‌ها، که هدف اصلی آنها تقویت شخصیت است، یعنی به بهترین کتاب (کتاب‌ها) برای رشد فردی، اشاره می‌کنیم:

 کتاب هفت عادت مردمان موثر 

کتاب هفت عادت مردمان موثر

 کتاب «هفت عادت مردمان مؤثر» نوشته استفان کاوی است. نویسنده اعتقاد دارد برای دستیابی به موفقیت، فرد باید عادات مختلفی را در پیش گیرد. او هفت قاعده کلی برای موفقیت را به شما می‌آموزد.

 کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی

خرید کتاب برای قوی شدن شخصیت : کتاب اثر مرکب

 از نظر نویسنده، این گام‌ها و تصمیمات کوچک در زندگی هستند که اثر مهمی بر آینده و راه ما خواهند داشت. اثر مرکب، یک کتاب برای بهبود شخصیت است.

 کتاب هنر خوب زندگی کردن  اثر رولف دوبلی 

خرید کتاب برای بهبود فردی : کتاب هنر خوب زندگی کردن

 این کتاب بر آموزش تکنیک‌ها و ابزارهایی تمرکز دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به زندگی خود رنگ‌وبوی تازه‌ای ببخشید و عملکرد بهتری داشته باشید.

 کتاب چهار اثر  از فلورانس اسکاول شین

خرید کتاب چهار اثر برای بهوبد زندگی و قوی شدن شخصیت

 کتاب «چهار اثر، دریچه‌ای رو به دنیای معنوی» نوشته فلورانس اسکاول شین، یک کتاب مناسب برای افرادی است که به‌دنبال رشد روحی و معنوی خود هستند.

 

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین مقالات