ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

آشنایی با شغل کتابفروشی : چگونه کتابفروش شویم؟

آشنایی با شغل کتابفروشی : چگونه کتابفروش شویم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/05/05 0 نظر

یکی از بهترین شغل های جوامع مدرن کتابفروشی است.  یک کتابفروش آرامش فوق‌العاده‌ای دارد که قابل وصف نیست. در این نوشتار شما را با شغل کتابفروشی آشنا خواهیم کرد.

انسان‌ها گونه‌ای اجتماعی هستند. آنها به صورت گروهی زندگی می کنند و نیاز های خود برای ادامه حیات را در تعامل با یگدیگر و با محیط برطرف می‌کنند. در این راستا هر کس روشی را برای تأمین معاش بر می‌گزیند. این همان شغل‌یابی است.

تقریباً هر کسی در اجتماع انسانی مطابق با علایق و استعدادهای خود و ضرورت‌‌های زندگی دارای شغلی است. بسیاری از اوقات شرایط اجتماعی چندان مناسب و نظام‌مند نیست که هر کس صرفاً بر مبنای علاقه و استعداد خود شغل مناسبی برای خویش بیابد، و صرفاً به خاطر اضطرار، مجبور به مشغول شدن به کاری است که از نظر علاقه و استعداد انتخاب اول او نیست. متأسفانه تکرار این وضع در اجتماع امروز ما زیاد است.

چنین وضعیتی باعث فرسایشی شدن زندگی انسان می‌شود. در این حال فرد از شغلی که به آن مشغول است لذت نمی‌برد و در نتیجه آن کارایی لازم در آن را نیز نخواهد داشت. پس انتخاب یک شغل مناسب، هم از لحاظ درآمد و هم از لحاظ فرسایشی نبودن، اهمیت فراوانی دارد.

در جامعه مدرن امروز شعلی وجود دارد که برعکس ویژگی‌های یک شغل نامناسب می‌تواند بستر را برای شکوفایی فراهم کند: کتابفروشی.

در این شغل در واقع شما آگاهی‌ها و دانش‌های مندرج در کتاب‌ها را به مردم می‌فروشید و درآمد کسب می‌کنید. از آن جا که بالتبع هر فروشنده‌ دائمی، تا حدود قابل توجهی در جریان جزئیات کالای فروشی خود قرار می‌گیرد شما نیز خواهی نخواهی در جریان آگاهی‌ها و خرد مندرج در کتاب‌های فروشی‌تان قرار می‌گیرید. این یعنی دانش آموزی و خردورزی مداوم؛ یعنی یک توفیق اجباری. چه چیزی از این بهتر؟ با این شرایط، فرسایشی شدن کار و بار و زندگی کمتر می‌تواند معنا داشته باشد.

 

 مزایای شغل کتابفروشی

  • شغل نسبتاً آرامی خواهید داشت که خودتان از آن لذت می‌برید.
  •  آگاهی‌ها و دانشتان به طور روزافزون افزایش می‌یابد چون خواهی نخواهی با اطلاعات مندرج در کتاب‌ها مأنوس می‌شوید.
  •  مراجعین شغل شما فرهنگ دوستانی هستند که از معاشرت با آنها مسرور می‌شوید. همچنین روزانه با افراد مختلفی در تماس هستید.
  •  شغلی است که عموماً دائمی است و معمولاً مشتری‌های ثابتی برای خود دست و پا می‌کند.
  •  دارای اعتبار اجتماعی است. از نظر مردم یک کتابفروش، کتابخوان و انسان فرهیخته و معتبر و قابل احترامی است.
  •  بازار کار آن دائمی است و به ویژه در شرایط خاصی مثل همه‌گیری ویروس کرونا پررونق‌تر می‌شود.

درآمد کتابفروشی

به عنوان یک واقعیت لازم است گفته شود که علیرغم آن که ارزشی نمی‌توان بر گوهر آگاهی گذاشت فروش آن از طریق شغل کتابفروشی درآمد مادی کلانی حاصل نمی‌کند. اما باید به این نکته توجه کرد که هستند ثروتمندانی که در مراحلی از زندگی خود به این نتیجه می‌رسند که بخش‌های عمده‌ای از ثروت خود را صرف به دست آوردن خرد فرهنگی و معنوی و علمی نمایند. با دیدی از این زاویه، می‌توان به عدم سودآوری کلان این شغل راضی بود چرا که نتیجه نهایی در همان ابتدا حاصل است.

رقابت در این شغل نیز تقریباً بالاست و برای جلب بیشتر مشتری نیاز به ابداع ابتکاراتی خلاقانه و انعقاد قرارداهای مختلف با انتشاراتی‌های مختلف است.

با این حال، با تلاش و ابتکار، در این شغل هم می‌توان به درآمدهای کلان دست یافت که نمونه بارز آن شرکت کتابفروشی آمازون است که از ثروتمندترین شرکت‌های دنیا به حساب می‌آید.

سختی‌های مسیر کتابفروشی حرفه‌ای

هزینه راه اندازی یک کتابفروشی شامل هزینه‌هایی برای تهیه محل کسب، کتاب، نیروی انسانی، و تسهیلات لازم است که باید تأمین شود. با توجه به مشتریان بالقوه‌تان باید مکان‌یابی مناسبی داشته باشید که این بر هزینه خرید یا اجاره محل مؤثر است. همچنین برای شروع نیاز به خرید دست کم 1000 جلد کتاب دست اول در موضوعاتی هماهنگ با سلایق مشتریان بالقوه خود دارید.

تهیه قفسه و میز و صندلی، و تسهیلاتی مثل آب و برق و تلفن و اینترنت، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و تبلیغات، نرم‌افزارهای حسابداری و حقوقی، رایانه، پرینتر و اسکنر، تلفن، وای فای و نیز کارهای خدماتی مثل تشکیل و اداره سایت اینترنتی مربوطه، و نیروی انسانی هرکدام هزینه‌های خود را می‌طلبد.

برای این شغل لازم است مجوز لازم را از اتحادیه مربوطه کسب کنید و گرنه باید جریمه بپردازید یا محل کارتان را ببندید.

باید پرونده مالیاتی تشکیل دهید و به گونه‌ای منظم مالیات بپردازید.

همچنین لازم است در نزدیک‌ترین شعبه بیمه، پرونده تشکیل دهید و کد گارگاهی اخذ کنید و جوابگوی بازرسی‌های بیمه‌ای باشید.

همچنین برای رونق کارتان، به ویژه در اوایل کار، لازم است یک سری از خدمات جانبی را ارائه دهید، از جمله تهیه ویترین مناسب، تهیه تابلو جذاب، استفاده از بسته‌های تبلیغاتی، فضاسازی و نورپردازی مناسب، در نظر گرفتن تخفیف برای افزایش مشتری، و احیاناً ارائه کالاهای جانبی مثل لوازم التحریر و امثالهم.

احتمالاً لازم است برای پیشرفت کار دنبال شریک باشید که در این صورت لازم است مراحل ثبت شرکت را هم پشت سر گذارید.

 

 شروعِ کار کتابفروشی

اما در صورتی که به این شغل علاقه‌مند شده‌اید شاید بهتر باشد قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری کامل جهت راه اندازی یک کتابفروشی مستقل، در ابتدا به فکر این باشید که به عنوان یک کارمند فروش در یک کتابفروشی وارد این حرفه شوید. یا حداکثر به فکر راه انداختن یک کتابفروشی اینترنتی یا  یک کتابفروشی آنلاین باشید.

برای یک کتابفروشی اینترنتی باید سایت مربوطه به نحو حرفه‌ای و جذاب طراحی و به خوبی مدیریت شود. لازم است تنوع ارائه کتاب‌ها در آن زیاد باشد، و امکان خواندن، معرفی و خلاصه کتاب در آن وجود داشته باشد. لازم است امکان جستجوی پیشرفته در آن تعبیه شده باشد. همچنین داشتن نماد اعتماد الکترونیک برای کتابفروشی آنلاینتان از مهم‌ترین امور است تا باعث جلب اعتماد و افزایش مشتریان شود. در صورتی که بتوانید کتابفروشی اینترنتی‌تان را تشکیل دهید و راه‌اندازی و مدیریت کنید می‌توانید انتظار کسب درآمد خوبی را از آن داشته باشید به ویژه با توجه به این که عملاً چندان هزینه سرباری نخواهید داشت.

بهترین ایده برای راه اندازی یک کتابفروشی

 اگر دنبال یک شغل فرهنگی خوب هستید که در عین حال با انجام ابتکارات خلاقانه می‌تواند پررونق شود شغل کتابفروشی را انتخاب کنید. همچنین به فکر این موضوع باشید که  شاید بتوانید در عین حال که در یک کتابفروشی فیزیکی به عنوان کارمند، شریک یا مالک کار می‌کنید به طور همزمان یک کتابفروشی آنلاین کامل را راه‌اندازی کنید!

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات