ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب :خرید کتاب - فروشگاه اینترنتی کتاب کاملا محفوظ می باشد

کتاب وب :خرید کتاب - فروشگاه اینترنتی کتاب / محصولات / کتاب ها / فلسفه / کتاب غزالی؛ به همراه گزیده ای از متون
کتاب غزالی؛ به همراه گزیده ای از متون

کتاب غزالی؛ به همراه گزیده ای از متون

انتشارات پارسه

12,500 تومان
به این محصول علاقه مندم
امتیاز 0 از 0 رای

برای «فلسفه اسلامی» نه می‌توان نقطه آغاز قطعی و مشخصی تعریف کرد و نه حدود و ثغور آن را به یقین شناخت. تاریخ فلسفه اسلامی را می‌توان تاریخ فیلسوفان مسلمان دانست و از این روایت، شناخت فیلسوفان مسلمان راهی است به شناخت آنچه فلسفه اسلامی خوانده می‌شود.

در میان متفکران مسلمان، شهرت غزالی بیش از هر چیز در گرو انتقاد ویران‌کننده او به فلسفه است. او با نگارش کتاب «تهافت الفلاسفه» به انتقاد جدی از فلسفه فارابی و ابن سینا پرداخت و در این راه تا آنجا پیش رفت که از تکفیر ایشان نیز خودداری نکرد. آنچه غزالی در این کتاب مطرح کرده، هرچند در بسیاری از موارد نادرست است اما به دلیل دقت‌های خاص او جریانی را پدید آورد که به شکوفایی خاصی در اندیشه فلسفی مسلمانان منجر شد.

شخصیت چند بعدی غزالی از ابعاد دیگر نیز اهمیت دارد. از یک نظر می‌توان او را نیای فکری ابن عربی در تاسیس و تثبیت عرفان نظری دانست. از سوی دیگر تکامل علم اخلاق اسلامی و روان‌شناسی اسلامی نیز تا حدود زیادی محصول اوست. کتاب «غزالی» از مجموعه «فیلسوفان مسلمان» سعی کرده است تا به شیوه‌ای مختصر، برخی از زوایای شخصیت غزالی را بکاود و ضمن درج گزیده‌ای از متون وی به زبان اصلی، دیدگاه‌های او را توضیح دهد.

یوحنا قمیر نویسنده این مجموعه از اندیشمندان معاصر دنیای عرب است که در یک خانواده سرشناس لبنانی به دنیا آمد. خانواده او مسیحی بودند و او نیز مسیحی ماند و کشیشی عالی‌رتبه شد و لقب پدر روحانی گرفت. اما هیچ‌گاه تعصب دینی نداشت و با رویی باز با ادیان دیگر مواجه می شد؛ به طوری که خواننده این مجموعه نه تنها هیچ شاهد و قرینه‌ای از مسیحی بودن مولف پیدا نمی کند بلکه برعکس شواهد زیادی هم می تواند بیابد که در آن، نویسنده از بزرگی و عظمت اسلام و شخص پیامبر سخن گفته است. او را پل ارتباطی تفکر شرق و غرب می‌دانند. دغدغه‌های یوحنا قمیر بیشتر انسان شناختی است و برای همین عمده آثار خود را به معرفی بزرگانی اختصاص داده است که بیشتر به ساحات وجودی انسان توجه داشته‌اند.

او در این مجموعه 9 تن از متفکران مسلمان را – در کنار اخوان الصفا – انتخاب کرده، نوشته‌های آنها را خوانده و گزارشی کلی از زندگینامه و آثارشان ارائه کرده است. سپس به بازخوانی آموزه‌های فکری‌شان پرداخته و در آخر گزیده ای از متن اصلی نوشته های هر فیلسوف را هم آورده است.

مشخصات فیزیکی

قطع کتاب رقعی
تعداد صفحه

180

نوع جلد شومیز

مشخصات فنی

نویسنده

یوحنا قمیر

مترجم

محمد منافیان

ناشر

انتشارات پارسه

نوبت چاپ

چاپ اول

تاریخ اولین چاپ

1394

موضوع

فلسفه

شابک

4 - 084 - 253 - 600 - 978

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه