ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب : فروشگاه آنلاین کتاب کاملا محفوظ می باشد

مقالات

کتاب اراده به دانستن

کتاب اراده به دانستن

یکی از معروف‌ترین دیدگاه‌های فوکو این مدعای جالب و خلاف‌آمد است که ”جنسیت“ تاریخ دارد؛ تاریخی متشکل از ”پیوند میان الزام به حقیقت‌گویی و اِعمال ممنوعیت بر جنسیت“. کردارها یا ”سلیقه‌های“ شهوانی همواره و در همه‌جا دلالت‌های یکسانی نداشته است؛ رفتارها و پسندهایی که امروز در نظر ما ”جنسی“ می‌نماید، در دوران‌ها و مکان‌های دیگر، معنای دیگری داشته است. درکی که امروزه از ”جنسیت“ داریم، ابداع اواخر قرن هجدهم و نوزدهم و محصول تکنیک‌های ویژۀ اعتراف‌نیوشی دربارۀ امیال افراد و تفسیر و طبقه‌بندی منویات باطنی آنها در آن دوره است. این خلاصۀ مدعای فوکو در آثار جسورانه‌اش دربارۀ جنسیت است. شاید چنین مدعایی در نظر خوانندۀ تازه‌کار فوکو شگفت بنماید، زیرا طبق باور رایج (و غالباً بی‌چون‌وچرا)، جنسیت به ساحت زیست‌شناسی، ژنتیک، و روانشناسی تعلق دارد.

 کتاب سقوط

کتاب سقوط

کتاب سقوط در سال 1956 منتشر شد. کامو ابتدا قصد داشت نام دیگری بر آن بگذارد؛ مثلاً «فریاد» (فریادی بر سر جامعه، بر سر اگزیستانسیالیست‌ها). سقوط معنایی اخلاقی، اجتماعی، فیزیکی، مذهبی، جغرافیایی و البته ادبی در خود دارد. پیش از هر چیز در کتاب سقوط با معنای فیزیکی سقوط مواجه می‌شویم: زن جوانی خود را از پل روایال درون رود سن می‌اندازد و خودکشی می‌کند. سقوط فیزیکی او مایهٔ سقوط اخلاقی کلمانس می‌شود. از طرفی سقوط جغرافیایی نیز هست: او از ارتفاعاتی که محل زندگی سابق او بوده، به سرزمینی بسیار پایین‌تر از سطح دریا یعنی آمستردام می‌رود. وجه مذهبی سقوط این است که هم نام کوچک او و نام خانوادگی‌اش ما را به یاد یحیای تعمیددهنده می‌اندازد.

10 کتاب پرفروش سال 1396

10 کتاب پرفروش سال 1396

چند سالی است برخی از مهم‌ترین کتاب‌فروشی‌های پایتخت با نزدیک شدن به روزهای آخر سال، فهرستی از کتاب‌های پرفروش سال را منتشر می‌کنند. ما به ویترین این فروشگاه‌ها در شبکه‌های اجتماعی سری زدیم تا از میان موضوعات مختلف، 10 کتاب پرفروش سال 96 را به شما معرفی کنیم:

راز فال ورق

راز فال ورق

 هانس و پدرش در کافه‌ای در دهکده توقف می‌کنند و بعد پیرمردی نانوا به پسرک کلوچه‌ای می‌دهد. وقتی هانس می‌خواهد کلوچه را بخورد، می‌بیند کتاب بسیار کوچکی لای آن هست که نوشته‌های آن بسیار ریز است و بدون ذره‌بین نمی‌توان آن را خواند. شروع به خواندن کتاب می‌کند و داستان دیگری در بین داستان سفر هانس و پدرش شروع می‌شود.

آلن تورن و پارادایم جدید

آلن تورن و پارادایم جدید

آلن تورن در کتاب تازه‌اش تحت عنوان پارادیم جدید (2005) معتقد است دنیای غرب طی نخستین قرن‌های مدرنیزاسیون، امور اجتماعی را غالباً ذیل مقولات سیاسی فهمیده و توصیف کرده است؛ مقولاتی نظیر نظم و نابسامانی، شاه و ملت، مردم و انقلاب. پس از انقلاب صنعتی، سرمایه‌داری از چنگ قدرت‌های سیاسی رهید. بنابراین افکار و کنش‌ها به سمت پارادایم جدیدی رفت که این بار اقتصادی و اجتماعی بود و از طبقات، ثروت‌ها، نابرابری‌ها و توزیع مجدد سخن می‌گفت

مانوئل کاستلز و قدرت ارتباطات

مانوئل کاستلز و قدرت ارتباطات

کتاب قدرت ارتباطات را می‌توان دنبالهٔ مباحث جلد دوم کتاب سه‌جلدی عصر اطلاعات، یعنی قدرت هویت (1997) دانست. کاستلز در قدرت ارتباطات به نقش شبکه‌های ارتباطی در قدرت‌سازی جامعه، به‌ویژه قدرت‌سازی سیاسی، می‌پردازد.   او قدرت را اینگونه تعریف می‌کند: ”توان رابطه‌مندی که کنشگر اجتماعی را قادر می‌سازد تا به شکلی نامتقارن بر تصمیمات دیگر کنشگران تأثیر بگذارد، آن هم تأثیری که به نفع اراده و ارزش‌های کنشگر اول باشد.“ قدرتْ صفتی برای فرد یا گروه نیست، بلکه رابطه‌ای میان آنهاست. چنین تعریفی آشکارا خاص شبکه و جامعهٔ شبکه‌ای است که موضوعات اصلی کتاب قدرت ارتباطات را تشکیل می‌دهند.

اگر تازه تصمیم به کتاب خواندن گرفته‌اید این مقاله را حتماً بخوانید

اگر تازه تصمیم به کتاب خواندن گرفته‌اید این مقاله را حتماً بخوانید

در روزگار کنونی که تکنولوژی حرف اول را می‌زند ، شاید شما هم جزو افرادی باشید که تا کنون برای کتاب خواندن وقت آزاد پیدا نکرده باشید و به تازگی به دلیل افزایش منابع دیجیتال در زمینهٔ‌ مطالعه علاقه‌مند به کتاب و کتاب‌خوانی شده باشید. اما قبل از هرچیز به عنوان فردی که به تازگی شروع به کتاب خواندن کرده، باید در انتخاب اولین کتاب‌ برای مطالعه دقت کنید

بگذار تروا بسوزد

بگذار تروا بسوزد

بگذار تروا بسوزد اولین رمان آناهیتا آروان است. از آناهیتا آروان پیش از این مجموعهٔ داستان پسرم قدش بلند است منتشر شده بود. بگذار تروا بسوزد داستان دختری است به دنبال مرد گمشدهٔ زندگی‌اش. مردی به نام «رهی» که پس از هشت سال عاشقی ناپدید شده و هیچ خبری از او نیست.

یوتیوب + کتاب = بوک‌تیوب

یوتیوب + کتاب = بوک‌تیوب

«جدیداً فیلم خوب چی دیدی؟ کتاب خوب چی خوندی؟» معمولاً وقتی همدیگر را می‌بینیم این دو جمله پای ثابت حرف‌هاست. از کتاب خوبی که خوانده‌ایم حرف میزنیم، ولی چقدر خوب بود اگر کتاب همان‌جا برای توضیح دم دست بود. حالا عده‌ای از کتاب‌خوان‌ها برای این مسئله هم راهی پیدا کرده‌اند؛ ترکیبی از کتاب‌خوانی و یوتیوب: بوک‌تیوب!

8 توصیه همزمان با اعلام نتایج کنکور

8 توصیه همزمان با اعلام نتایج کنکور

نتایج کنکور اعلام شد و الان باید برای مرداد و شهریور 97 برنامه‌ریزی کنید. برای همین با یکی از مشاورین کنکور در مدارس غیرانتفاعی و نمونه دولتی تهران در این مورد صحبت کردیم تا چند تا راه برای تابستون به شما پیشنهاد کنیم. از ایشون پرسیدیم پیش‌دانشگاهی‌ها بعد از اعلام نتایج کنکور، تابستون را چطور می‌گذرونند.

بازار نشر ایران و معضل تیراژ

بازار نشر ایران و معضل تیراژ

ایدۀ کتاب‌‌های پرفروش یا همان BEST SELLERS پدیده‌ای است که به‌تدریج پس از جنگ جهانی دوم نشر کتاب در اروپا و آمریکا را به یک صنعت تبدیل کرد و کتاب را در برابر هجوم رسانه‌های فرهنگی دیگر همچون سینما، تلویزیون و در دو دهۀ اخیر اینترنت ایمن کرد. باوجود تنوع و تکثر چشمگیر رسانه‌ها و فرم‌های فرهنگی و گزینه‌های فراوان که پیش روی مخاطبان و مصرف‌کنندگان فرهنگی وجود دارد و حتی با گسترش کتاب‌های الکترونیک، که در ابتدا تهدید جدیدی برای صنعت نشر محسوب می‌شد، اما جادوی کتاب و پاپیروس همچنان مخاطبان را افسون می‌کن

اگر ازدواج کرده‌اید نخوانید:  خیانت در آثار ادبی

اگر ازدواج کرده‌اید نخوانید: خیانت در آثار ادبی

چرا اینقدر ماجرای خیانت در هنر و ادبیات جذاب است؟ شاید جواب بعضی این باشد که چون خودمان جرأتش را نداریم، در قصه‌ها خودمان را جای قهرمان می‌گذاریم تا میل به خیانت را برآورده کنیم. ولی در اکثر داستان‌ها خیانت آخر و عاقبت خوشی ندارد. پس شاید این دلیل قانع‌کننده‌ای نباشد. چیزی که با اطمینان می‌توان گفت این است که داستان برای جذابیت به ماجراجویی نیاز دارد و خیانت هم یک جور ماجراجویی است. زمانی میلان کوندرا گله می‌کرد که امروزه در رمان‌ها ماجراهای زیادی اتفاق نمی‌افتد.