ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کتاب وب :خرید کتاب - فروشگاه اینترنتی کتاب کاملا محفوظ می باشد

کتاب وب :خرید کتاب - فروشگاه اینترنتی کتاب / محصولات / کتاب ها / فلسفه / کتاب ابوالعلاء معری؛ به همراه گزیده ای از متون
کتاب ابوالعلاء معری؛ به همراه گزیده ای از متون

کتاب ابوالعلاء معری؛ به همراه گزیده ای از متون

انتشارات پارسه

10,500 تومان
به این محصول علاقه مندم
امتیاز 0 از 0 رای

برای «فلسفه اسلامی» نه می‌توان نقطه آغاز قطعی و مشخصی تعریف کرد و نه حدود و ثغور آن را به یقین شناخت. تاریخ فلسفه اسلامی را می‌توان تاریخ فیلسوفان مسلمان دانست و از این روایت، شناخت فیلسوفان مسلمان راهی است به شناخت آنچه فلسفه اسلامی خوانده می‌شود.

نویسنده این مجموعه از اندیشمندان معاصر دنیای عرب است. یوحنا قمیر در یک خانواده سرشناس لبنانی به دنیا آمد. خانواده او مسیحی بودند و او نیز مسیحی ماند و کشیشی عالی‌رتبه شد و لقب پدر روحانی گرفت. اما هیچ‌گاه تعصب دینی نداشت و با رویی باز با ادیان دیگر مواجه می‌شد؛ به طوری که خواننده این مجموعه نه تنها هیچ شاهد و قرینه‌ای از مسیحی بودن مولف پیدا نمی‌کند بلکه برعکس شواهد زیادی هم می‌تواند بیابد که در آن، نویسنده از بزرگی و عظمت اسلام و شخص پیامبر سخن گفته است. او را پل ارتباطی تفکر شرق و غرب می‌دانند. دغدغه‌های یوحنا قمیر بیشتر انسان شناختی است و برای همین عمده آثار خود را به معرفی بزرگانی اختصاص داده است که بیشتر به ساحات وجودی انسان توجه داشته‌اند.

ابوالعلاء معری شاعر نامدار عرب در نیمه دوم قرن چهارم و نیمه اول قرن پنجم هجری است. او در کودکی به بیماری آبله مبتلا شد و در اثر آن بینایی‌اش را از دست داد و به نابینای معره شهرت یافت. درباره شخصیت او دیدگاه‌های متناقضی در میان است. برخی او را در زمره شکاکان و حیرت‌مندان معرفی کرده‌اند و برخی دیگر او را ملحد و زندیق خوانده‌اند که با ادیان آسمانی به مخالفت پرداخته و حتی کتاب الفصول و الغایات را به قصد معارضه با قرآن کریم نگاشته است. برخی او را متمایل به مسلک هندوها و براهمه یا بودایی می‌نامند که نبوت و پیامبری را انکار کرده و برخی نیز او را در شمار باطنیان دروزی به حساب آورده‌اند… معرفی اجمالی آثار و آرای ابوالعلاء از سوی یوحنا قمیر، ما را با روح ناآرام و جستجوگر وی آشنا و نشانه‌های تطور و تغییر اندیشه او را آشکار می‌کند.

مشخصات فیزیکی

قطع کتاب رقعی
تعداد صفحه

176

نوع جلد شومیز

مشخصات فنی

نویسنده

یوحنا قمیر

مترجم

زینب حکیمی تهرانی

ناشر

انتشارات پارسه

نوبت چاپ

چاپ اول

تاریخ اولین چاپ

1393

موضوع

فلسفه

شابک

7 - 083 - 253 - 600 - 978

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه