ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد خرید کتاب با ارسال رایگان به سراسر کشور : کتاب وب کاملا محفوظ می باشد

خرید کتاب با ارسال رایگان به سراسر کشور : کتاب وب / محصولات / کتاب ها / تاریخ / تاریخ ایران / ارسال رایگان و خرید کتاب خاطرات و اسناد عبدالحسین نوایی؛ نکته ها و ناگفته های عصر پهلوی
ارسال رایگان و خرید کتاب خاطرات و اسناد عبدالحسین نوایی؛ نکته ها و ناگفته های عصر پهلوی

ارسال رایگان و خرید کتاب خاطرات و اسناد عبدالحسین نوایی؛ نکته ها و ناگفته های عصر پهلوی

انتشارات پارسه

85,000 تومان
به این محصول علاقه مندم
امتیاز 0 از 0 رای

بدالحسین نوایی از جمله افرادی است که با نظر به زندگی و فعالیت‌های او، می توان از رجال فرهنگی‌اش برشمرد. وی از سنین کم در مطبوعات جدی ایران قلم زد و هیچ‌گاه در عرصه ادبیات و تاریخ، قلم بر زمین نگذاشت. نوایی در وزارت فرهنگ وقت هم مشاغل گوناگونی را تجربه کرد و علاوه بر اینها در مدارس نیز تدریس می کرد.

نوایی که متولد سال‌های پایانی سلسله قاجار بود، بواسطه پیشینه خانوادگی و علایق فرهنگی‌اش با روشنفکرانی چون عباس اقبال آشتیانی، محمد قزوینی و سیدحسن تقی‌زاده همراه و همکار شد. اقبال به نوایی چندان اعتماد و اعتقاد داشت که او را به محافل یاران همراهش می‌برد. تقی‌زاده نیز خاطراتش را برای نوایی تقریر می‌کرد. بخش هایی از خاطرات و اسناد نوایی در این کتاب، بازگوکننده نقل‌ها و ماجراهایی است که پیشتر از آنها سخن نرفته است.

قطه نظرهای او درباره وقایع مهم تاریخ معاصر ایران اعم از روی کار آمدن رضاخان، شهریور 1320، قدرت‌گیری محمدرضا پهلوی، ملی شدن صنعت نفت، سقوط مصدق و حزب توده و دست‌نوشته ها و تقریرات وی که به کوشش رضا مختاری اصفهانی گرد آمده، از این اثر، کتابی جامع و مستند درباره تاریخ معاصر ایران ساخته است.

او در بخشی از کتاب که به موضوع کودتای 28 مرداد اختصاص دارد، چنین تعریف می‌کند: «یادم است در خانه روبرویی ما زنی بود. مثل اینکه برای غارت خانه مصدق رفته بود. یک گلدان هم نصیب او شده بود. معلوم بود خیلی دیرتر از همه رفته است. خانه فردی را که حداقل یک‌وقتی رئیس‌الوزرای این مملکت بود غارت کردند. اقلا باید حفظ آبرویش بشود. بیچاره و بی شعور شاه که این آدم را درک نکرد و لجبازی کرد و بیش از همه با او کاوید. چون به او گفته بود آقا، تو سلطنتت را بکن. حکومت را بگذار دستگاه دولتی انجام بدهد. این همانی است که مشروطیت می‌گوید. شاه نماینده کشور و فوق احزاب است و خالی از مسئولیت. کسی که خالی از مسئولیت است، نباید دخالت هم بکند…»


ما آب حیات می فروشیم.

کتاب وب : خدمات ویژه برای خرید کتاب از جمله خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب به سراسر کشور

فروشگاه اینترنتی کتاب وب

 

 

مشخصات فیزیکی

قطع کتاب رقعی
تعداد صفحه

612

نوع جلد شومیز

مشخصات فنی

نویسنده

رضا مختاری اصفهانی

مترجم
ناشر

انتشارات پارسه

نوبت چاپ

چاپ دوم

تاریخ چاپ

1394

موضوع

تاریخ ایران

شابک

2 - 190 - 253 - 600 - 978

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه
,